Sivrisinek, Neden yağmurdan etkilenmiyor?
TEL : 0 232 256 26 52

Sivrisinek, Neden yağmurdan etkilenmiyor?

Uçarken bile havada çiftleşebilen, kanatlarını saniyede ortalama 500 defa çırpabilen sivrisinek, küçük korunmasız cılız olmasına rağmen yağmurlu havalardan etkilenmiyor, yağmuru hiç sevmesede üstüne düşen neredeyse ağırlığının 50 katı olan bir su damlası, onun yağmurla birlikte yere çakılmasını sağlıyamıyor. Sivrisineklerin en güçlü yağmurlardan bile neden etkilenmediğini, Georgia Tech'teki makine mühendisi Prof. David Hu, bulmaya çalışmak adına araştırmalarına başlamış, 2012'de  laboratuvarda yağmur benzeri bir ortam yaratıp burada uçan sivrisinekleri, süper yavaş çekim kamerası ile saniyede 24 kare yerine 4000-6000 kare kullanarak çekmiş.Yağmur damlalarından kaçmaya çalışmıyan sivrisinekler yağmur damlalarının ağır darbelerine maruz kalıyorlar, fakat darbeleri genelde vücutlarının merkezine değil, alanlarının çoğunu kaplayan ve 6 ayrı yöne uzanan bacaklarına alıyorlar. Dengeleri bozuluyor ve rotaları yamuluyor, fakat saniyenin 100'de biri gibi bir sürede toparlıyorlar. Yağmur damlasının, sivrisineği kanatlarının ortasından vurduğu en kötü ihtimalde bile ortaya pek hasar çıkmıyor çünkü sivrisinek, yağmur damlasına kıyasla aşırı hafif. Bu nedenle fazla direnç oluşmuyor ve sivrisineği önüne katan yağmur damlası istifini bozmadan düşmeye devam ediyor. Sivrisineğin yapması gereken şey, sırtındaki devasa yağmur damlasından bir an önce kurtulmak. Profesör Hu'ya göre işin en ilginç yanı da bu: Doğrudan çarpışmaların çoğunda 20 vücut boyu kadar yere doğru savrulan sivrisinek, belki de suya dirençli kıllarının da yardımıyla  çok da büyük bir mesele değilmiş gibi doğruluyor ve damlanın önünden çekiliyor. Yağmur diğer kanatlı haşerele verdiği zararı çoğu zaman sivrisineğe veremiyor. Şemsiyeye ihtiyaç duymayan  ezeli kanatlı derdimiz.

Saatte yaklaşık 2,5 km hız ile uçabilen sivrisinekler sokacağı canlıyı gözleriyle ve o canlının yaydığı kızılötesi radyasyon, karbondioksit ve laktik asit ile tespit eder. Sivrisineğin, soktuğu yerde salgıladığı salyası, emdiği kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde içerir ve ısırık yerinde kaşıntıya neden olan bu salyadır. Bu arada yazın başımızın derdi olan bu sivrisinekler tarafından sokulduysanız bilinki cinsiyeti dişi idi, çünkü erkekleri yalnızca bitki özsuları ile beslenirken, yumurta yumurtlayabilmeleri için kana ihtiyaç duymaları yüzünden bizi dişiler sokar. Sivrisinek ilaçlaması ve mücadelesinde, hem iç hemde dış alan sivrisinek ilaçlamalarında Anka pest control haşere ilaçlama ve çevre sağlığı hizmetleri olarak sorun ve sorumluluklarınızı üstlenmekteyiz.

Okunma 6857 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69