İzmir

izmir izmir Anka Böcek İlaçlama

En az 5000 yıllık bir tarihe sahip olan güzel izmir. Bilinen ve bilinmeyen yönleri ile bir de bizim ile inceleyin.

Izmir: dünyanın 7 harikasından birine ev sahipliği yapan selçuk, artemis tapınağı izmir de dir, pek azımızın bildiği tarihi olaylar ve yerlere gelecek olursak, Parşömen kağıdının Bergama'da keşfedildiğini, Meryemana için yapılan ilk kilisenin Efes'te olduğunu, Mısır kraliçesi Kleopatra'nın 188 yılının kışını Antonious ile birlikte Efes'te geçirdiğini, Bademler köyünün Türkiye'de tiyatroya sahip ilk ve tek köy olduğunu, İncil'in dört yazarından biri olan St. John'un Selçuk'ta öldüğünü ve burada gömüldüğünü hatırlatalım ve aşağıda izmir'i her yönüyle yakından tanıyalım bilmediklerimize şaşıralım.

Izmir Tarihi: İzmir’in ilk yerleşim alanı yapılan arkeolojik kazılar sayesinde bulunmuştur. Kentin günümüzden yaklaşık 8-9 bin yıl öncesinde bilimsel olarak Neolitik dönem olarak adlandırılan tarih diliminde Bornova’da bulunan Yeşilova’da kurulduğu düşünülmektedir. Bu dönemde oldukça verimli alüvyonal topraklara sahip olan ilk İzmirlilerin bu coğrafyada yaklaşık 1500 yıl kadar yani Kalkolitik dönemin sonuna kadar yaşadıkları düşünülmektedir. Kent Kadifekale eteklerine taşındıktan sonra günümüze kadar hiç aralıksız iskan görür. Bugün İkiçeşmelik yokuşundan çıkarken sol tarafınızda göreceğiniz Agora Kazıları olarak bilinen alan kentin devlet agorasıydı. Burada kentle ilgili önemli kararlar alınmaktaydı ve büyükçe bir mahkeme binası bulunmaktaydı. 19. yüzyılda liman inşa imtiyazına sahip olan Fransız ve İngilizler bugün Pasaport olarak bildiğimiz yeni limanı inşa ettiler. Böylelikle, 19. yüzyılın sonunda kent ticaretin önemli merkezlerinden bir tanesi oldu. Ancak kentin bu ihtişamlı günleri savaş ile gölgelenir. Yunan işgalinin ardından Kurtuluş Savaşı ve akabinde 1922 yılındaki yangın kenti bir harabeye çevirir, Cumhuriyet kentin yaralarını sardı ve Herodotos’un da değimiyle “Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde” kurdular. Cumhuriyetin kurulması ile kentin ticareti daha da gelişti, 1923 yılında 10 fabrika, 1933 yılında ise 129 fabrika İzmir’de kuruldu, 1923 yılında ticari bir atılım olan İktisat Kongresi ilk kez İzmir'de yapılır. Bu kongrede "fuar düşüncesi" ilk kez Atatürk tarafından ortaya atılır ve benimsenir ve Enternasyonal Fuar'ın temelleri 1936 yılında atılır. Böylece İzmir’in ticari ve turistik yönü de ön olana çıkmaya başlar. 1930-1950 yılları arasında konserve fabrikaları, makarna ve bitkisel yağ fabrikaları kurulur. 1960 yılı sonuna doğru İzmir'de 11'i devlet sektörüne, 209'u da özel sektöre ait olmak üzere 220 büyük firma, muhtelif imalat dallarında faaliyet gösterir, 1970’lerde Türk turizminin başlangıç noktası olarak algılanabilen bir destinasyon olan İzmir özellikle Türkiye’nin ve turizmin tanınmasında önde gelen şehir haline gelir. Dönemin filmlerinde de kendiliğinden film çekim platosu haline gelen İzmir birçok yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğrar. 1980’lerde temeli atılıp faaliyete giren İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile direk uçuşlar da artış gösterir. Bugün İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni dış hatlar havalimanı ile yurtiçi ve yurtdışı uçuşları ile birçok kenti İzmir’e bağlıyor.

Izmir Havası: Vazgeçemediğimiz güzel İzmir ilimizde tipik Akdeniz iklimi hakimdir, Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen izmir'de bir yılda hava sıcaklığı sıfırın altında 10 günden fazla yaşanmaz, Senenin yüz günü ise 30 derecenin üzerindedir. Kar yağışı ve don sohpet ortamlarında, bir kere bende görmüştüm İzmir'de kar şeklindedir, Kardan adam yapmanın en zor olduğu şehirlerden biridir izmir. Yaz aylarında imbat ismi verilen rüzgar serinlik getirir, Kara ve denizin gece-gündüz arasındaki ısınma ve soğuma farkından meydana gelen bu rüzgar yalnız izmir e özgüdür.

Izmir Gezmeleri: Haftasonları çoluk çocuk gezmeye karar verdiyseniz İzmir Büyükşehir tarafından kurulan Avrupa’nın en büyük doğal parklarından biri olan Sasalı İzmir Hayvanat Bahçesini gezebilirsiniz, yurtdışından getirilen hayvanlar burada kendi doğal ortamları gibi bir alanda kafes ve tel olmadan yaşamaktadırlar. 

Henüz gitmeyenler için İzmir in el değmemiş doğal güzelliklerinin bulunduğu gizli bir cennet olan Karaburun, doğal güzellikleri denizi ve yerleşik yapısıyla hala bozulmamış bir iizmir ilçesidir.

Izmir in doğal güzellikleri arasında Foça da bulunan Siren kayalıkları da var. Fok balıklarının yaşadığı bu kayalıklar aynı zamanda bu hayvanların barınakları durumunu da üstlenmiş. Fok balıklarının ürkmemesi için bu kayalıklardan ve yakınlarından denize girmek yasak. Yunan mitolojisinde de yer alan Siren Kayalıkları büyük kayaların aşınması nedeniyle doğaüstü bir görüntü almış. Gezip görmek istiyeceğiniz yerlerden biri olabilir. 

Yada görmek istiyebileceğiniz bir başka izmir gezisi 35 dekarlık alana sahip Karagöl de, İzmir’in doğal güzellikleri içerisinde yer alan Tantalos efsanesinde adı geçen bu göl tektonik yer hareketleri neticesinde oluşmuş. Küçük dairesel bir şekli olan bu göl, Yamanlar Dağı üzerinde bulunuyor.

Yine bir haftasonu izmir turu için Agememnon Kaplıcaları olarak da bilinen Balçova Kaplıcaları antik çağlardan beri bilinen ve şifalı sularından yararlanılan bir kaplıcadır. İzmir kent merkezine 8 km’lik bir mesafede bulunan kaplıca doğa ile iç içe olup şehrin stresinden uzaklaşmak, huzurlu ve dingin bir ortam yakalamak isteyenler için tercih edebilecekleri bir ortama sahiptir.

İzmir li olupta deniz sevmemek olmaz diyerek Sualtı meraklıları için Çeşme Fener adası yeni keşifler yaşayabileceğiniz tarifi imkansız bir yer olan adadır, renkli dip yapısı sizleri büyüleyecek. Adanın ziyaretçileri fokların sizleri karşıladığı alanda karagöz, sünger, mercan, sarpa gibi sürü balıkları da sizlere eşlik ediyor.

Anka pest control haşere ilaçlama firması gibi börtü böcek bitki bahçe botonik merakınız var ise,İzmir Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi canlı ve cansız bitki meraklıları için kesinlikle görülmesi gereken bir mekan. 1962 yılında kurulan botanik bahçe nesli tükenmeye başlayan birçok bitkiyi koruma amaçlı kurulmuştur. Hebaryum merkezinde kurutulmuş olan cansız ve canlı bitki koleksiyonu oldukça ilgi çekici.  

 iZMİR ÜNLÜLERİ: İzmir tarihine göz attık, izmir iklimini öğrendik hatırladık, izmir ve çevresinde gezdiğimiz ve henüz gitmediğimiz yerleri not aldık, peki İzmir li olan bu güzel isimleri mutlaka hepimiz biliyoruz ya hepsinin izmir doğumlu olduğunu biliyormuydunuz, işte İzmir'li ünlülerimiz, Attila İlhan, Ayhan Işık, Çağan Irmak, Çolpan ilhan, Gönül Yazar, Halid Ziya Uşaklıgil, Haluk Bilginer, Kayahan Açar, Metin Oktay, Meltem Cumbul, Mustafa Denizli, İsmet İnönü, Müzeyyen Senar, Pakize Suda, Seba Tümer, Tanju Okan ve çok sevdiğimiz Sezen Aksu hepsi güzel izmirin güzel insanları.

İZMİR HAKKINDA HİÇ DUYMADIKLARINIZ: Tarihte bilinen ilk kadın eylemini izmir li kadınlar gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki belgelerde anlatıldığına göre, 1828 yılında ekmek fiyatlarına fazla zam gelmesi İzmirli kadınları oldukça kızdırmıştı. 3 gün boyunca sokakları işgal edip eylem yapmışlar. Sonunda bu eylem başarıyla sonuçlanmış ve ekmeğe yapılan zam geri çekilmiş. Böylece kadınlarca gerçekleştirilen ilk eylem olarak kayıtlara geçmiş.

İzmir, konak saat kulesiyle ünlü olsada en eski saat kulesi ünvanı Alsancak Garı saat kulesidir. Aydın-İzmir demiryolunun tamamlanmasının ardından İngilizler tarafından inşa edilmiş. Saatin çanının üstünde "Cast by Jonh Warner Song" yazısı ile "London 1890" tarihi bulunuyor. Konak Saat Kulesi ise 2. Abdülhamit'in 1901 yılında tahta çıkışının 25. yılı kutlamaları çerçevesinde yaptırılmıştı.

İlyada ve Odysseia gibi önemli destanları yazan, Antik yunan filozoflarından Homeros İzmir'de yaşamıştı. İzmir'de hala adına öykü yarışmaları düzenlenir. Ünlü filozof ve şair Xenophanes'in M.Ö. 6. yüzyılda Kolofon'da (İzmir'de bir antik kent) yaşadığı, eserlerinin çoğunu burada ortaya çıkardığı biliniyor.Yunan filozoflarından Heraklit de ''Bir nehirde iki kez yıkanılmaz.'' sözünü, M.Ö. 540-480 yılları arasında Efes'te yaşarken söylemiştir.Diğer bir ünlü filozof Anaxagoras ise İzmir'in muhteşem doğasına kendini kaptırmış ve bugünkü Urla'da yaşamıştır. Birçok ünlü filozof gibi, ünlü hekim Galen de İzmir'e hayran kalıp Bergama'da yaşamıştır. 

Göztepe’de üretilen Cihanbeğendi Rakısı, özellikle Güzelyalı ve Göztepe’de satılırdı. Üstelik Karşıyaka-Göztepe rekabeti, o dönemde rakı tercihlerine de yansımıştı. Göztepeliler, Karşıyaka Şayetse Sokak’ta üretilen Bulut Rakısı’nı, Karşıyakalılar da Cihanbeğendi Rakısı’nı içmezdi.

Zübeyde Hanım, Balkan harbinden sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik'ten göç etti ve İstanbul'a gelerek Beşiktaş-Akaretler'de bir eve yerleşti. Milli Mücadele yıllarında Ankara'ya gelen Zübeyde Hanım,1919'da ayrılmak zorunda kaldığı oğlunu, yıllar sonra Ankara'da yeni cumhuriyetin kurucusu olarak gördü.14 Ocak 1923'te tedavi amacıyla geldiği İzmir'de 66 yaşında vefat etti. Kabri, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir.

İzmir I. Dünya Savaşı’ndan sonra 15 Mayıs 1919'da Yunan ordusu tarafından işgal edilir. Bu işgal 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir'in Kurtuluşu ile sona erer. Ancak, İzmir 13 Eylül 1922 sabahı tarihinin belki de en büyük felaketlerinden birini yaşamaktan kurtulamaz. Basmane semtinde başlayan yangın 2.600.000 metrekarelik bir alanda 20.000'den fazla ev ve iş yerini tahrip eder. Bu yangın ne yazık ki kentin geleneksel alanının dörtte üçünü tahrip etmiştir.

ve tabikı Atatürk: ''Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamıyacağı kutsal bir topraktır!'' diyen Atatürk ile rum genci arasında geçtiği söylenen şu diyolog ile izmir yazımıza ara verelim. Takvimler 1923 Adres Kordon Naim Palas. Cumbada oturuyor Sarışın Kurt. Sevmez fazla yemeği, Leblebi var önünde, Garson titriyor, çünkü çocuk Rum. Sesleniyor Gazi, şefkatli "Vre Dimitri" diyor: "Gel bakayım." Çocuk "Buyur Paşam." diyor, "ş"lere dili dönmeyen, kırık dökük Türkçesiyle.

"Sizin Kosti..." diyor, işgal sırasında kasıla kasıla İzmir'e gelen yunan Kralı Konstantin'i kastederek, "Geldi mi buraya?"

-Geldi Paşam.

-Oturdu mu bu masaya? 

-Oturdu paşam.

-Güneş batarken rakı içti mi?

-İçmedi Paşam.

-E o zaman sormadın mı be çocuk, ne halt etmeye almış İzmir'i?

 

Anka pest control ve çevre sağlığı hizmetleri bir izmir haşere ilaçlama firmasıdır. Resmi fecebook sayfamız olan Anka böcek ilaçlama sayfamızdan güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını takip edebilirsiniz. Web sayfamız olan ankailaclama.com üzerinden yada haşere ilaçlama nın özel telefonu olan ALO ANKA yı tuşlamanız yeterli. (256 2652-ALO ANKA)

Yeni nesil Sıradışı bir İzmir Haşere ilaçlama firması

*Güler yüzlü hizmet,

*Garantili uygulamalar,

*Sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar, 

*Ücretsiz keşif,

*Biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadro,

*Randevu saatine %100 sadık kalma,

*Müşteriyi böcek ve izolasyon konusunda bilgilendirme, 

*İlaçlama sonrası Kullanılan ilaçların marka miktarları ve uygulama hakkında detaylı rapor sunma,

*Ekonomik fiyatlar,

*Sürekli müşteri odaklı kampanyalar,

*Kapıda kredi kartı ile ödeme kolaylığı,

*Günün 24 saati hizmet verebilmek,

*Sayısız müşteri yorum ve memnuniyetleri,

*Kokusuz ilaçlar,

*Jel uygulamaları,

*6 ay içinde tekrar görülebilecek tek bir Haşere için ücretsiz ilaçlama garantisi,

*Acil çağrılara en geç 24 saat içinde müdahale,

Bildiğiniz tüm ilaçlamaları unutun Yeni ve Sıradışı bir hizmet için **herANKAlite**

 

Haşere İlaçlaması yapılacak olan, Uygulamalarda ve kullanılan ekipmanlar da farklılık gösteren site, bahçe, şantiye, depo, otopark, vb. gibi iç ve dış alan sinek, böcek, haşere ilaçlamalarında kesinlikle dikkat edilmesi gereken  önce mevcut böcek türüne göre ilaçlama ve uygulama yapılabilmesi için keşif yapılmalı, Tespit edilen haşere yada zararlı ne ise hamamböceği, kene, sinek, karınca, pire, tahtakurusu, tahta kurdu, güve, gümüş böceği, örümcek, yılan, akrep, fare, vs. ona göre yöntem belirlenip, yapılacak uygulama hakkında ve Haşere, böcek ve diğer zararlıların geliş geçiş yollarını, çatlak, yarık, delik, muhtemel yolları kapatmak ve önlem almak için müşteriye bilgiler verilmeli ve Uygulanılacak programda kullanılması düşünülen teknoloji ve ilaçların çevreye ve hedef dışı canlılara olumsuz etki yapmaması gerekir. 

İzmir ve çevresi, izmir böcek ilaçlama firmaları içinde tercihini bizden yana kullanarak herANKAlite ile buluşmaya devam ediyor. Anka pest control olarak etkinliğimizi ve verimliliğimizi arttırmak amacıyla teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Uzmanlık alanımızda kendi yöntemlerimizi sürekli geliştirerek, tamamen müşteri memnuniyeti ve referanslar ile büyümeye devam ediyoruz. 

Okunma 3107 defa