İguana

İguana İguana Anka İlaçlama

İguana kuyrukları tüm uzunluğun yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Diğer sürüngenler gibi, iguanalar da ortamına uyum sağlamada mükemmel bir yeteneğe sahip soğuk kanlı, yumurta bırakan hayvanlardır. Iguana türleri büyüklük, renk, davranış ve vahşi doğada nesli tükenmekte olan statüler bakımından çeşitlilik göstermektedir. Farklı iguana türleri birbirlerinden çok farklı görünür ve davranır; onları aynı ailenin üyeleri olarak tanımayabilirsiniz. Bazı iguanalar canlı ve parlak renklere sahipken, bazıları donuk renklere sahipler. İguangalar çeşitli habitatlarda bulunabileceğinden, her türün kendi benzersiz uyarlamaları vardır. Galápagos Adaları'nın deniz iguası usta bir yüzücüdür ve siyah renkliliği, soğuk okyanusta yüzme sonrasında vücudunu ısıtmaya yardımcı olur. Buna karşın, yeşil iguana tropik bir yağmur ormanı ağacında yüksek seviyedeyken, diğer iguana türleri, kuru, sıcak çöl veya kayalık bölgelerde başarılı bir şekilde yaşama imkanı tanıyan adaptasyonlara sahiptir.

Çoğu İguanalar, otoburdurlar, meyveler, çiçek tomurcukları ve genç yaprakları yerken Bazı türler ara sıra sulu mealworm veya balmumu solucanını yerken Deniz iguanası okyanusta, yosunları kayadan sıyırmak için dalmaktadır. San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Parkı'nda, koyu yapraklı yeşillikler ve çeşitli meyveler içeren bir meyve salatası sunulurken, bazıları da cırcır böcekleri, mealworms ve balmumu solucanları alıyor. Ancak balmumu solucanlar yağ oranı yüksek olduğu için menüdei tatlı olarak kabul edilir. Yemekten bahsederken, iguanalar ise çeşitli şahinler, baykuşlar, yılanlar ve insanlar tarafından yenilir. Yeşil İguangalar çiftliklerde Orta ve Güney Amerika'da insanlar tarafından yenilmek üzere yetiştiriliyor.

Bebek iguana için anne yoktur. Çoğu iguana ırkının dişileri güneşli bir alanda bir delik kazarlar, yumurtalarını içeriye alırlar, onları örtüp yumurtaları rahat bırakıyorlar. Bir yuvadaki tüm yumurtalar genellikle aynı anda çıkar ve yavru ebeveynlerden yardım almadan yuvadan çıkıp kendi başına birçok tehlikeyle karşı yaşam mücadelesi verir. Bazı türler artık ortadan kaybolmaya başlamıştır. İguanalar'ın hayatta kalmasına yardımcı olan iguana yaşama ortamlarında ya da yakınında yaşayan insanlar için eğitim programları gibi çeşitli önlemler bulunmaktadır. İguananın yılanlar ile mücadelesindeki nefesinizi kesecek videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 
Okunma 4482 defa

Ortam

Anka İlaçlama