Kertenkele

Kertenkele Kertenkele Anka İlaçlama

Bugün birçok kertenkele dinozor çağının antik sürüngenlerine benzemektedir. Hayatta başlamalarının koşulları ne olursa olsun, bebek kertenkele ailelerinin küçük versiyonlarına benzemektedir. Ataları dünyada 200 milyon yıl önce ortaya çıktı. Genel olarak, kertenkeleler küçük bir baş, kısa boyun ve uzun vücut ve kuyruğa sahiptir. Yılanlardan farklı olarak, çoğu kertenkele hareketli göz kapaklarına sahiptir. Şu anda iguanalar, bukaleler, kertenkeleler, Gila canavarları, monitörler ve skinks dahil 4,675'in üzerinde kertenkele türü var. Kertenkelelerin çoğunun göz kapakları vardır, tıpkı yaptığımız gibi gözlerini kırpıştırdıklarında gözlerini temizler ve korur. Fakat bazı kertenkeleler göz kırpamazlar, Bunun yerine, gözlerini kir veya parlak güneşten koruyan ve gözlerini temizlemek için dillerini kullanan açık bir zarları vardır. İguanalar gibi birçok kertenkele renkleri görebilir. Renkli vücut parçaları, birbirleriyle iletişim kurmalarına ve erkeklerin hangilerinin dişi olduğunu söylemelerine yardımcı olur. Kertenkeleler dili ile koklayabilirler, Tıpkı yılanlar gibi, bir kertenkele havadaki koku parçacıklarını yakalamak için dilini dışarı çıkartıp ve sonra dilini geri çeker ve bu parçacıkları ağzının çatısına yerleştirir burada özel duyusal hücreler bulunur. Kertenkele yiyecek veya eş bulmak için veya düşmanları tespit etmek için bu koku ipuçlarını kullanabilir.

Kertenkelelerin memeliler gibi kulak tıkacıları yok. Bunun yerine, sesi yakalamak için görünür kulak delikleri var ve kulak zarları cildinin yüzeyinin hemen altında. Buna rağmen, kertenkeleler bizim kadar iyi duyamıyor, ancak işitmeleri yılanlarınkinden daha iyi. Kertenkeleler vücutlarıyla birlikte büyümeyen kuru, pullu cilde sahiptir. Bunun yerine, çoğu kertenkele altındaki yeni cilt büyümesi için yol açmak için eski pullarını büyük pullar halinde döker. Bunun istisnası, timsah kertenkelesi olup, cildi tek parça halinde atabilir, yılan gibi. Bazı kertenkele türlerinde, kaba araziye karşı ilave koruma sağlamak için ölçekleri altında osteoderm denen kemik plakalar bulunur.
 
Kertenkele, avcı kuşlarından, yılanlara ve etçil memelilere kadar birçok avcı için popüler avlardır. Onların kamuflajı ve saatlerce hareketsiz kalması, onları güvende tutmaya yardımcı olur. Birkaç kertenkele, kendi düşen kuyruklarının bir bölümünü kopararak düşmanın kavrayışından kaçabilir. Kuyruk sadece bu amaçla zayıf bir noktaya sahiptir. Bir yırtıcı kertenkele kuyruğunu kaparsa, kuyruk kolayca çıkar. Kuyruk tamamen aynı görünmese de, zamanla geriye gelir. Diğer kertenkelelerin, güvende kalmaları için farklı yolları vardır. Boynuzlu kertenkeleler, bir avcıdan korkup avcıyı korkutmak için gözlerinin içindeki küçük kan damarlarından kan dökebilirler. Armadillo kertenkelesi keskin, bükülgen terazilere sahiptir ve yumuşak karnı saldırıdan korumak için sıkı bir topa sarılabilir. Güngören kertenkelesi, kuyruk dahil olmak üzere vücudunu örten etkileyici sivri uçlara sahiptir. Timsah kertenkelesi kötü kokulu dışkı boşaltır. Tropikal kuşaklı kertenkele bir çatlağın içine çarpıp vücudunu genişletir ve kendini yırtıcıyı kaldıramayacağı kadar sıkı tutunur. 
 
Kertenkeleler Antartika dışındaki her kıtada bulunur ve son derece soğuk bölgeler ve derin okyanuslar hariç tüm yaşam alanlarında yaşarlar. Kertenkelelerin çoğu, böcek yiyen, cırcır böcekleri, sinekler, çekirgeler ve daha çeşitli türdeki böcekleri yapışkan dilleri veya çabuk ısırıkları sayesinde kapmaktadır. Erkek kertenkele, bir dişinin dikkatini çekmek için çeşitli yöntemler kullanır. En parlak renklerini veya en iyi özelliklerini gösterirler. Aşağıdaki kertenkele videosunu izlemeyi unutmayınız.
Okunma 14923 defa

Ortam

Anka İlaçlama