Böcekleri sonbaharda niye daha çok görüyoruz?

Böcekler ve örümcekler, sonbaharda her yerdeymiş mi gibi görünüyor. Bu görünüşteki bolluk için bazı nedenler vardır:

  • Böcek nüfuslarını tüm yaz inşa etmişlerdir.
  • Kış yaklaşması nedeniye bu nüfusu bir yerlere taşımaları gerek.
  • Gözde besin kaynakları yazın bitişi ile azalmıştır. Yeni kaynaklar bulmaları gerek.

Bu nedenle ekim ayı sonları böcekleri daha çok evlerimizde görmeye başlayabiliriz. Özellikle ilk don olayları ile beraber sahadan evlerimize teşrif etmeleri bu sebepledir.

Yaprak Bitleri veya Anın Korsan Böcekleri

Çok küçük bir ısırık ama çok can yakıyor mu? Muhtemelen yaprak bitleri ile karşı karşıyasınız. Tüm yaz yaprak yiyerek beslenen bu böcekler, yazın bitişi ile yeni yiyecekler aramaya çıkarlar. İlk hedef ise vücudunuz olacaktır. Elbette sizi yaprak gibi yiyebilecek olduklarınızı düşünmüyorlar, sadece ilk ısırık ile tanımaya çalışıyorlar. Bu ilk ısırık ise muhtemelen sizin alerjinizi tetikliyor.

Eşek Arıları,

Yazın son anlarını piknik ile değerlendirmeye çalışıyorsunuz ama bir baskına uğradınız. Eşek Arıları etrafınızı kuşattı. Yazın çiçeklerden çıkarmaya alıştıkları polen özlerini yazın bitişi ile şekerli gıdalarınızdan çıkarmaya gelmişlerdir. Parlak ve ışıklı maddeler onları çeker. Ayrıca çöplerinizin ağzını bağlı tutarak ve şekerli gıdaların kokusunu engelleyerek şimdilik bu atakları savuşturmanız mümkün.

Örümcekler,

Tüm yaz onları ile uğraştığınız yetmiyor gibi şimdi de evlerinize gelmeye başladılar. Yemekleri bittiği için olabilir mi? Yazın bitişi ile beslendikleri böcek popülasyonu azaldı ve ilk hedef dış aydınlatmalarınızın etrafına toplanan diğer böcekler. Dış aydınlatmalarınızın ışıklarını kısarak onlardan kurtulmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Çekirgeler,

Hala kesin bir çözümleri yok. Her şeyi kemirmeyi çok seviyorlar. Özellikle sinekliklerinizi. Neden yapıyorlar hala anlayabilmiş değiliz. Ama sinekliklerinize delikler görüyorsanız profesyonel bir yardım hiç fena olmayacak.

 

Okunma 7322 defa