Evimde Neden Böcek Var?

Çok temizim ama yine de evimde böcek var, deyimi tamamen yanılgıdır. Öncelikle böceklerin neden ve nerden evinize, yaşam alanınıza girdiklerini inceleyelim. 

--Apartman İlaçlaması: Bir apartman ilaçlaması yapıldığı zaman Tüm daire sakinlerinin bu ilaçlamaya katılılm göstermeleri gerekmektedir. Üst katı ve Alt katı ilaçlama olan bir daireye girilmemiş ise,Kokudan ilaçtan rahatsız olup O daireye sığınmaları sıklıkla karşılaştığımız durumlardır.

--Yalıtım ve İzolasyon: Sivrisinek, Karasinek ve kanatlı yada yürüyen tüm haşereler ile mücadeledeki en önemli unsurlardan biri de doğru izolasyon, Herkesin evinde olması gereken sineklik, sizi dışarıdan gelebilecek sinek ve kanatlı haşerelerden uzak tutacaktır, Banyo su giderleriniz Hamam böceği, gümüşçük, çıyan gibi zararlıların evinizi işgal etmek için kullandıkları yollardandır, mutlaka yerdeki su giderlerinizin üstünü kapalı tutunuz. Mutfak bankolarınızın altındaki çeşme hortum giderlerinin duvar ile birleştiği yerde açıklık olmamasına özen gösterin varsa alçı yada benzeri malzeme ile kapatın, Tuvalet ve Banyo havalandırma pencerelerinizin İhtiyaç dışında kapalı olması gerektiğini unutmayın. Mutfak pencere ve duvar bölümündeki en ufak çatlak ve yarıkları doldurup kapatmanız sizi karıncaların evinize yol yapma ihtimalinide azaltıcaktır.

--Tamirden Gelen Eşyalar: Çoğu zaman evde hiç böcek sorunu olmayan kişilerin, Çamaşır, Bulaşık makinaları yada Buzdolabı, Fırın gibi beyaz eşyalarını tamire verdiklerini, tamirden geldikleri zaman evde böcek gördüklerini görmekteyiz. Evinize bu yol ile giren böcekleri farkettiğiniz anda ani müdahale etmek, Hızlı üreyen bu böceklerden kurtulmanız için daha sağlıklı bir yoldur. Etkili bir Hamamböceği ile mücadele Türlerini çok iyi bilmek ile gerçekleşmektedir. Rastgele sıkılan ilaçlar ile mevcut hamamböceğinizi haşerenizi çoğaltmanız mümkün olduğundan profesyonel ilaçlama firmaları bu sorununuzu çözmekte daha başarılı olacaklardır.

--Alış Veriş: Pazardan çuval ile aldığınız sebze meyve gibi alış veriş paketlerinizden de rahatlıkla evinize giriş yapabilmektedir. Haşerelerin evinizde yaşam alanlarınızda barınamaması geldikleri gibi kısa sürede etkisiz hale gelmeleri adına, Evler için en sağlıklı ilaçlama periyodu olan 6 aylık zaman dilimleri içersinde Senede 2 kere Yaza girerken (MART-NİSAN) Kışa girerken (EYLÜL-EKİM) gibi ev ilaçlaması yada apartman ilaçlaması yapılması gerekmektedir.

 

Bilinçsizce yapılan uygulamalar ve ilaçlamalar yüzünden sorun yaşamamanız adına mutlaka ruhsatlı firmaları tercih edin ve gelen ekibin biyosidal ürün uygulama belgelerinin olup olmadığını kontrol edin. Biz geldik hadi ilaç sıkıyoruz demelerinden önce sorunun kene, hamamböceği, karınca, sinek, tahtakurdu, tahtakurusu, pire, gümüşçük, güve, kemirgen, sürüngen olup olmadığına ve türünün tespit edilip ona göre uygulamalar yapmalarına özellikle dikkat edin. Mutlaka garanti belgenizi isteyin, ruhsatlı firmaları tercih etmenizdeki en büyük avantaj size geri dönüş yapmaları olacaktır. Sadece ucuz ilaçlama buldum diye ruhsatsız kişi ve kişilerce yapılan anlaşmalardan sonra sorun çıktığında aradığınız kişiye ulaşamamaktasınız. Sevdiklerinizi korumak ve mağdur olmamak adına daha dikkatli davranılmalıdır. Elbette günümüzde ucuz olsun ekonomik olsun algısı her şey de olduğu gibi maalesef sağlık sektörlerinde de var. Salyası yada bacaklarıyla taşıdığı Hastalık yayan bu böcekler ile mücadelede kaliteye önem vermeniz dileği ile.

 

Okunma 13733 defa