Farelerden Kurtulacağınız Kokular

Fareler, diğer canlılardan farklı olarak Sonradan kazandıkları korkuları, genetik yol ile yavrularına aktarabiliyorlar. Yani daha önce hiç görmedikleri, tanımadıkları, bilmedikleri bir durum karşısında edindikleri korkuyu, kendinden sonraki nesillere aktarabiliyorlar. Amerikalı bilim adamlarının yaptıkları deneyde, Fareye verilen bir gıda ardından hemen sonra fareye elektro şok uygulaması yapılarak O gıdanın acı verici, korkulacak bir gıda olduğu öğretiliyor. Araştırmanın devamında farelerin yavrularının da aynı gıda ile karşılaştıklarında korkktukları görülüyor. Kimse evinde, iş yerinde, yaşam alanında bu hastalık taşıyan ve korkulan canlıları görmek istemez. Bir gün fare ile mücadeleyi kendiniz yapmak isterseniz çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çok iyi koku alabilen bu canlı ona kurulan tuzakları anlamakta son derece ustadır. Özel yapışkanları bir kartona sürüp ortasına zehir yada en sevdiği yiyecek olan fıstık ezmesi koyabilirsiniz, fakat mutlaka eldiven takılması insan kokusunun tuzağa geçmemesi gerekmektedir. Araştırmacı ve hep aç fare için ilaçlamanın yanı sıra fareyi bulunduğunuz ortamdan uzak tutmak isteyenler için de doğal yöntem ve kokular bulunmaktadır.

NAFTALİN, keskin kokusu sayesinde sadece dolap içindeki güve oluşumunun engelinde değil, doğal fare kaçırıcı olarakta kullanılmaktadır.

NANE, FESLEĞEN, KEKİK, KARANFİL,  bu bitkilerin kokuları da keskin oldukları için en az naftelin kadar fareleri uzak tutmaktadır.

NANE YAĞI, Farelerin bulundukları yere birkaç damla nane yağı damlatılması yada bu yerlerin, içine nane yağı katılmış suyla yıkanması farelerin uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Fare için ses dalgası üreten cihaz ve kovucu aletler kısa vadede işe yarasada uzun vadede, Farenin, cihazın çıkardığı onu rahatsız eden ses dalgalarına zaman içinde alıştıkları gözlenmiştir. Tabiki yine de fare ile mücadelede ki en önemli ve ilk yapılması gereken kural, geldikleri yeri tespit edip, çeşitli izolasyonlar ile gelişlerini engellemektir. Anka pest control olarak fare ilaçlaması ve fare ile mücadelenizde 7 gün 24 saat hizmet vermekte, ücretsiz keşif yapıp müşterilerimiz ile çözüm odaklı çalışmaktayız. Anka pest control, Haşere İlaçlama ve çevre sağlığı hizmetlerinin resmi fecebook sayfası olan, Anka böcek ilaçlama sayfamızı takip edebilir, ilginç haber ve yazıları inceleyerek son kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz.

 

Okunma 69614 defa