Hangi böcekleri ne kadara satabilirsiniz ?

Böcek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyenler için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. İşte bu yöntemlerin arasında en çok kullanılanları.

Hamam böceği yetiştirmek ülkemizde yeni bir iş sahası olmuş durumda. Her ne kadar tiksinsenizde, iş paraya dönüştüğünde Hamam böceklerine sempati ile bakacaklar olacaktır. Şu an ülkemizde yetiştirilen hamam böceği çeşitleri 3 tane gözükmekte. Shelfordella Tartara isimli yerli tür daha yayıgın olarak yetiştirilirken, onun ardından ise Blaptica Dubai, Grommphadorrhina Portentosa isimli türler geliyor. Bu böceklerin adet satış fiyatı 50 kuruş ila 10 lira olarak belirtiliyor. 

Hamam böceğine dokunamam çekirgelerden para kazanmak istiyorum diyorsanız. Üretimin çoğu avrupa ülkelerine gönderilen çekirgelerin bir kısmıda ülkemizde satılıyor. Bir metrekare olan bir kutuda ortalama 1000 adet çekirge yetiştirebiliyorsunuz.Bu da çok küçük bir alanda binlerce çekirge yetiştirebileceğiniz anlamına geliyor. Antalya'da bir girişimci tarafından açılan ülkemizin ilk çekirge üretim çiftliğinde yılda bir milyon kadar çekirge üretimi yapılıyor. 

Daha zevkli bir işten para kazanıyım diyorsanız İpek böceği yetiştiriciliği kısa sürede sonuç veren bir iş olmakla birlikte, kısa süreli bir eğitim neticesinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ayrıca ülkemiz ipek böceği yetiştiriciliği açısından uygun iklim koşullarına sahiptir. Şöyle ki dut ağacının yetişebildiği her bölge, bu iş için uygun ve elverişlidir. İpek böceği yetiştiriciliği yapan aileler ortalama 40 gün içerisinde 150 kg üretim yapıyor. Bu üretim sonucunda aileler, 5 bin lira civarında para kazanıyor. Sonuçta böcekhaneye çevrilebilecek uygun bir yeri olan herkes, ipek böceği yetiştiriciliğinden para kazanabilir.

Okunma 18461 defa