Vücudumuzdaki Mikroplar Nelerdir?

vücudumuzdaki mikroplar vücudumuzdaki mikroplar

Vücudumuzdaki bakteri ve mikroplar nelerdir?

Mikrop adı verilen mikroskobik böcekler gözlerinizde, ağzınızda, bağırsaklarınızda, derinizde ve diğer her yerde bulunabilir. Ama paniğe kapılmayın. Mikroplarınızın çoğu faydalıdır. Yiyecekleri sindirmenize yardımcı olurlar. Organlarınızdaki tehlikeli enfeksiyonları önlerler. Ve çok daha fazlası. Sağlığınız için çok önemlidirler. Bilim adamları, insan vücudunda yaşayan mikrop türlerini katalogladılar. Vücudunuzun böceklerindeki değişikliklerin birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Bunlar arasında diyabet, obezite, enflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) ve kanser bulunur. Ayrıca cilt bozukluklarına ve diş çürümelerine neden olabilirler. Bazı şeyler vücudunuzdaki yararlı mikroplara zarar verebilir. Bunlar arasında uygunsuz antibiyotik kullanımı veya sağlıksız beslenme yer alır. Şimdi, sağlığınızı iyileştirmek için mikropları kullanmanın yollarını ortaya çıkaran çalışmalar başlıyor.

Bağışıklık sisteminiz normalde vücuda giren mikroplara saldırır. Ancak insanların mikrobiyomlarıyla büyüdüğünü söylüyor. Birçok mikrop annenizden doğumda alınır. Böylece bağışıklık sisteminiz onları dost olarak tanır ve onlara saldırmaz. Bu yararlı mikroplar gelişmezse, zararlı olanlar içeri girebilir. Ancak çalışmalar, yararlı mikropların geri kazanılabileceğini göstermiştir.
Örneğin, egzama adı verilen bir cilt rahatsızlığı olan kişilerin cilt mikroplarında sıklıkla değişiklikler olur. NIH araştırmacıları, egzamalı kişilerin cildine bir tür bakteri püskürtmeyi test etti. Kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomları iyileştirdiğini bulmuşlardır. Bağırsaklarınız çok sayıda mikrop barındırır. Bunlar, antibiyotikler ve diyet dahil olmak üzere birçok şey tarafından dengeden atılabilir. Bu, zararlı olanların büyümesi için yer açabilir. Vucudunuzda en çok rastlanan mikroplardan böceklerden bazıları şunlardır.

*Saç biti

Bu küçük böcekler saçınızda yaşayabilir ve kafa derinizden kan içebilir. Genellikle tehlikeli değillerdir, sadece kaşıntılı ve bulaşıcıdırlar. İlkokul çocuklarında sık görülürler. Onları öldüren reçetesiz şampuanlar satın alabilirsiniz ve doktorunuz size reçeteli olanlar hakkında bilgi verebilir. Onlardan kurtulmak için saçınızda ıslak ince dişli bir tarak (bit tarağı olarak adlandırılır) kullanmanız gerekir. Yapsanız bile onlar da yumurtlayabilir. Yumurtadan çıkarlarsa, yeniden kaşınacaksın.

*Saçkıran

Merak etme. Bu gerçekten bir solucan değil. Bu, vücudunuzun hemen hemen her yerine bulaşabilen bir mantardır. Kafanızda, ona adını veren farklı halka deseninde saç dökülmesine neden olabilir. Ayağınızdaki buna atlet ayağı denir ve kasık bölgenizdeki sporcu kaşıntısıdır. Doktorunuz veya eczacınız mantar önleyici kremler, spreyler, tozlar veya haplar ile mantardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. 

*Tenya

Bu paraziti enfekte sığır eti, domuz eti veya balıktan alabilirsiniz. Eğer sizde varsa, muhtemelen kakanızda küçük yumurtalar ve solucan parçaları göreceksiniz. Bir solucan içinizde 9 metreye kadar büyüyebilir ve ishale, kramplara ve kilo kaybına neden olabilir. Doktorunuz ondan kurtulmak için size ilaçlar verebilir. Erken tedavi önemlidir çünkü baş ağrısına, nöbetlere ve kafa karışıklığına neden olabilecek beyin kistlerine yol açabilir. Ayrıca hayatı tehdit eden hastalıkları da beraberinde getirebilir.

*Yüz akarları

Demodex olarak da bilinirler, temelde yaşlandıkça topladığınız küçük örümceklerdir. 60 yaşına geldiğinizde, yüzünüzde yaşayan birkaç bin küçük adam var. Onları göremezsiniz çünkü sadece bir milimetrenin yaklaşık üçte biri uzunluğundadırlar ve içini gösterirler. Endişelenecek bir şey değiller. Tek istedikleri, ölü deri hücrelerini ve onlarla birlikte gelen yağı biraz yemek.

*Uyuz

Uygun olarak adlandırılan "insan kaşıntı akarı", kasıklarınızı, koltuk altlarınızı, parmaklarınızın veya ayak parmaklarınızın arasında veya kemerinizin altında beslenmek için cildinizin üst tabakasına girmek için sekiz bacağını kullanır. Vücudunuz kaşıntılı bir döküntü ile yanıt verir. Cildine dokunduğunuzda başka bir kişiden veya çarşaflardan, giysilerden veya mobilyalardan kapabilirsiniz. Doktorunuz sizde olup olmadığını söyleyebilir ve reçeteli ilaçlar ondan kurtulabilir. İşi bitirmek için çarşafları ve kıyafetleri yıkayın.

*Bağırsak Mikrobiyomu

Vücudunuzun içinde ve üzerinde yaşayan trilyonlarca mikroskobik şeyin çoğu bağırsaklarınızın içindedir. Diyetiniz, vücudunuz ve dış çevre ile etkileşime girerler. Araştırmacılar hala nasıl olduğunu çözüyorlar. Herkesin bir bağırsak mikrobiyomu vardır. Sağlıklı veya daha az sağlıklı bir mikrobiyomunuz olabilir ve doktorunuzun gözetiminde hem diyet, hem antibiyotikler hem de dışkı nakli ile manipüle edebilirsiniz.

*Ağız Canlıları

Ağzınızda her zaman hassas bir bakteri, mantar ve virüs dengesi yaşar. Boşluklar veya yaralar gibi sorunlar, bu denge bozulduğunda başlayabilir. Bunun nedeni ağız kuruluğu, diyabet, kötü ağız hijyeni veya zayıf bir bağışıklık sistemi olabilir.

*Laktobasil bakterileri

Vajinanın içinde ince bir denge ve çeşitli mikroskobik canlılar yaşar. Size kokulu vajinal akıntı ve kaşıntıya neden olabilecek diğer mikroplara karşı ilk savunma hattı oldukları düşünülmektedir. Özellikle laktobasil bakterileri, asit seviyelerini doğru tutmaya yardımcı oldukları için vajinal sağlığı destekler. Bu, bakteriyel vajinoz ve maya enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 
*Koltuk altı mikrobiyomu

Önemli olan sadece ağzınızdaki ve bağırsağınızdaki canlıların dengesi değildir. Koltuk altlarınızda bile oradan gelen kokunun nedeninin bir parçası olan bir mikrobiyom vardır. Karışıma genellikle "staph" bakterileri hakimdir. Ancak terlemeyi önleyici kullanıyorsanız, büyük ölçüde değişebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Okunma 468 defa