Böcek Antenleri Ne İşe Yarar?

Böcek Antenleri Böcek Antenleri Anka İlaçlama

Böcek antenlerinin görevi

akşam yemeğinizin kokusunu alabildiğinizi hayal edin. Böcekler bunu başlarındaki bir çift antenle yaparlar. Ancak böcekler antenlerini sadece koku almak için kullanmazlar. Ayrıca bir nesnenin yüzeyini hissetmek, sıcak ve soğuğu hissetmek, sesleri dinlemek veya havanın veya rüzgarın hareketini algılamak için de kullanabilirler. Böceklerin çift antenleri vardır, böylece stereo olarak koku alabilirler. En küçük koku konsantrasyonlarını algılayabilirler.

Tüm böcek antenlerinin üç temel bölümü vardır:

*Scape ilk segmenttir ve böceğin kafasına bir yuva içinde tutturulmuştur. Bu soket, böceğin anteni kolayca hareket ettirmesini ve döndürmesini sağlar.

*Bir sonraki bölüm pediceldir. Böceğin anten hareketi üzerinde daha fazla kontrol sağlamasına izin veren kas bağlantıları içerir .

*Antenin geri kalanı kamçı olarak adlandırılır ve birçok kamçıdan oluşur. Bunlar, birçok özelleşmiş duyu hücresi içeren küçük bölümlerdir.

Böcek antenleri, koku duyusu adı verilen kokuları tespit etmek için özel hücreler içerir . Bir kokumolekülü, bu kokuyu algılayacak şekilde ayarlanmış bir koku duygusu ile temasa geçtiğinde, böceğin beynine bir elektrik uyarısı gönderilir. Bu, bir şeyi kokladığımızda burnumuzun içinde olana benzer, ancak böcekler kokuları bizim algılayabildiğimizden çok daha küçük konsantrasyonlarda algılayabilir. Antenler eşleştiği için böcekler stereo olarak koku alabilirler koku kaynağının yönünü bulmak için her anten arasındaki küçük koku konsantrasyonu farkını kullanabilirler .

Bilim adamları, bir böceğin antenleri tarafından hangi bireysel kimyasal bileşiklerin tespit edildiğini göstermek için özel ekipman kullanırlar.Bu pestisit kullanmadan haşereleri yönetmenin yollarını geliştirirken yararlıdır . Örneğin, bazı güveler zararlıdır, çünkü larvaları ekinleri yer, ancak bilim adamları erkek ve dişi güvelerin bir eşi çekmek için hangi bileşimi kullandıklarını bilirlerse, bu bileşimin bir kısmını tuzaklara koyabilir ve güveleri çevreden uzaklaştırabilirler.

Hangi bileşiklerin bir böcek için çekici veya itici olabileceğini anlamak için, eşleştirilmiş gaz kromatografisi-elektroantennografik algılama (GC-EAD) adı verilen bir prosedür kullanılır Bu teknik , bir böcek tanıdığı bir şeyin kokusunu aldığında böcek antenindeki voltajdeğişimini ölçer .

 

Okunma 946 defa