Sinekler Nasıl Görür?

Sinek Görüşü Sinek Görüşü Anka İlaçlama

Sinek Nasıl Görür?

Minik gözlerine ve sizinkinden yaklaşık 1 milyon kat daha küçük beyinlerine  rağmen , sinekler neredeyse her vuruştan kaçabilir.

Sinekler, bu kadar hızlı ve çevik bir şekilde saldırılardan kaçma yetenekleri için hızlı, sofistike görüşlerine ve bazı sinirsel tuhaflıkları ile yapabilir. Sineklerin bileşik gözleri vardır. Tüm görüntüyü oluşturan tek bir mercek aracılığıyla ışığı toplamak yerine sinekler, birden fazla yüzeyden, gelen ışığı gözlerindeki ışığı algılayan hücreler olan fotoreseptör kümelerine odaklayan çok sayıda ayrı mercekten oluşan görüntüler oluşturur. Esasen, her yüzey, sineğin görüşünün ayrı bir pikselini üretir.

Bir sineğin dünyası oldukça düşük çözünürlüklüdür, çünkü küçük kafalar yalnızca sınırlı sayıda yüzey barındırabilir ve bulanık görüşlerini insanların etkili bir şekilde gördüğü milyonlarca piksele kadar keskinleştirmenin kolay bir yolu yoktur. Ancak bu kaba çözünürlüğe rağmen sinekler hızlı hareketleri çok hızlı görür ve işler.

Hayvanların hızlı hareketi nasıl algıladıklarını, fotoreseptörlerinin ışığı ne kadar hızlı işleyebildiğinden çıkarabiliriz. İnsanlar saniyede en fazla yaklaşık 60 farklı ışık parlaması algılarlar. Daha hızlı olanlar genellikle sabit ışık olarak görünür. Ayrı flaşları görme yeteneği, aydınlatma koşullarına ve retinanın hangi bölümünü kullandığınıza bağlıdır.

Örneğin, bazı LED ışıklar, siz başınızı çevirmediğiniz sürece insanlara sabit ışık gibi görünecek kadar hızlı ayrık ışık flaşları yayar. Çevresel görüşünüzde bir titreme fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, çevresel görüşünüzün ışığı daha hızlı, ancak sinek görüşü gibi daha düşük bir çözünürlükte işlemesidir.

Karanlıkta uçtuklarında, sinekler ve sivrisinekler , saldırıdan kaçmak için kıvrımlı uçuş yolları ile üzensiz uçarlar. Vurmak için hareket ettiğinizde hava akımlarındaki değişiklikleri algılayan vücutlarındaki küçük tüylerden alınan bilgiler gibi görsel olmayan ipuçlarına da güvenebilirler .

Bir sineği alt etmek için, yaklaşan elinizi algılayabileceğinden daha hızlı vurmalısınız. Alıştırma yaparak bu konuda gelişebilirsin, ama sinekler yüz milyonlarca yıldır kaçışlarını bilemişler. Bu nedenle, ezmek yerine, sinek tuzakları kurmak ve arka bahçeleri temizlemek gibi sinekleri yönetmenin başka yollarını kullanarak şansınızı arttırmış olursunuz.

Bazı sinekleri elma sirkesi ve birayla dolu dar boyunlu bir şişeye çekebilirsiniz. Şişe ağzına bir huni yerleştirmek, onların girmesini kolaylaştırır, ancak kaçmalarını zorlaştırır.

Okunma 432 defa