Toz Böceği Neden Oluşur? Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Toz Böceği Toz Böceği Anka İlaçlama

Mücadelenin ilk adımı, aktif istila olup olmadığına karar vermektir. Eski hasarı kontrol ediyor olabilirsiniz. Aktif istila, mobilya parke yada yaşam alanınızdaki nemli kalmış yüzey ve zemin veya deliklerin yakınında biriken kazıklarda sondajlara sahip olacaktır. Hasar eskiyse ve şu anda aktif değilse, tedavi etmek zorunda değilsiniz. Tüm ahşap yüzeyleri periyodik olarak inceleyin ve iç hasarın kanıtlarını araştırın. Saldırı kanıtı, tavanlar, taramalı alanlar, bitmemiş bodrumlar ve depolama alanlarında daha yaygındır.

Yapılması gereken ilk şey, ahşabın nem içeriğini % 20'den daha az neme indirmektir. Ahşabın nem seviyesini belirlemek için nem ölçer kullanılabilir. Merkezi ısı, buhar bariyerleri ve iyi havalandırma, nemin kontrolüne yardımcı olabilir. Kaba kesim kereste, böceğin tüm aşamalarını öldürmek için bir fırında kurutulmalıdır. Toz azaltma böceği enfestasyonlarını tamamen kontrol etmek için nemi azaltmak yeterli olmayabilir.
Zımparalanmış ve cilalanmış ahşap, yetişkin böcekleri için çekici olmayacaktır. Yumurtalarını biriktirmek için ahşap yüzeyde çatlak ve çatlaklara nüfuz edemez veya giremezler. İnsektisit kullanırken dikkat edin: Toz böcekleri yaşam döngüsü 3 aydan bir yıla kadar değişir. Gelişmekte olan larvalar, bir yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekleri ile olgunlaşabilir. Fümigasyon, özellikle diğer yöntemlerin başarısız olduğu veya böceklerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasının kritik veya arzu edildiği durumlarda, şiddetli toz böceği hasarı durumlarında tavsiye edilebilir. Fümigasyon, standart uygulamaların zor olduğu durumlarda avantajlıdır. Fümigasyon sertifikalı bir haşere kontrol operatörü tarafından fumigasyon lisansı ile yapılmalıdır. Fümigasyon kalıntı değildir ve kalıcı değildir. Bu nedenle, eğer odun, yumurtalarını bırakmaya çalışan yetişkin toz böceklerine maruz kalırsa, fumigasyon gelecekteki ahşapların içine yeniden bulaşmayı engelleyemez.  

 Toz Böceklerini ahşaptan korumak için başlangıçta atılacak adımlar şunlardır:

Satın almadan önce ahşap teftişi düzgün fırın veya hava kurutmalı ahşap kullanılması.
Sızdırmazlık ahşap yüzeyler kimyasal işlem görmüş ahşabı (ahşap koruyucuları veya böcek öldürücüler) kullanarak.
Havalandırma, drenaj ve ahşap ile toprak arasındaki uygun açıklık gibi iyi bina tasarımının kullanılması, ahşabın nem içeriğini azaltır ve böceğin gelişimi için daha az elverişli koşullar yaratır.
Merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri aynı zamanda ahşap kurutma işlemini hızlandırır.

Bu böceklerin larvaları keresteyi çok ince, toz benzeri bir madde kütlesine indirgiyor. Yetişkinler çok az hasar verirler. Tam bir metamorfozdan geçerler, yetişkinler, yumurtalar, larvalar ve pupalar. Toz sonrası böceklerin işlerini kolayca tanıyabilirsiniz. Yetişkinler genellikle Haziran ayında ortaya çıktığında, bazı türler odun yüzeyinde boyutuyla ilgili küçük delikler bırakırlar; diğerleri kurşun kalem boyutunda deliklere neden olabilir. Bu deliklerden, larvaların kullandığı yıkıcı beslenmelerini sürdürürler. Normalde, bu böceklerin 1 yıllık bir yaşam döngüsü vardır; Bu, yetişkinlerin her yıl sadece bir kez görüneceği anlamına gelir ve bu alışkanlıktan dolayı larvaların aylar süren bir beslenme dönemi vardır. Yetişkinler, 1/4 "den küçük, küçüktür, düzleşir ve kırmızımsı-kahverengiden siyaha dönen renktedirler. Larvalar beyazdır ve koyu kahverengi kafalarla şekillendirilmiş krem ​​renklidir. Larvalar ağaçta tüneller oluştururlar. pupa haline gelebilir.Yumurtalar olarak, ince bir tozu dışarı iterek, odun içinden dışarı çıkmışlardır. Deliklerinin şekli yaklaşık 1 / 32-1 / 16 iğne deliği şeklindedir.

Biyoloji, Diyet ve Habitasyonlar
Bu böceklerin beslenmesi, sert ağaçların diri odununda bulunan şeker, nişasta ve proteintir. Yüksek neme sahip ağaçlara saldırırlar. % 6'dan az nem içeriği, bu böcekleri saldırmaktan korumak için idealdir. Eski ahşap antikalar sıklıkla bu böcekler tarafından saldırıya uğrar. Kül, omurga, meşe, ceviz ve kiraz gibi sert döşemelere sıklıkla saldırılır. Hasar görmüş olan bu sert ağaçların nişasta bakımından zengin sapwood ve büyük gözenekleri vardır.

Göz ile zor seçilebilen bu böcekler ile mücadele için Anka Pest Control Haşere İlaçlama ve Çevre Sağlığı Hizmetleri olarak En üst seviye Uygulama yöntemleri güler yüzlü uzman kadromuz ile 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz.

Okunma 39463 defa