BU BÖCEK 90 BİN DOLAR

Günümüzde medyatik olan bu böcek türünün kaçak avcılar tarafından  toplanarak ticaretinin yapılıyor. "Diğer böcekler gibi  doğal alanlarda yaşamını sürdüren gergedan böceği, Türkiye'nin her yerinde  görülebilecek bir türdür. Şu anda gündemde olduğu için bu ve bunun gibi türlerin  nesli her zaman tehdit altında. Varlıklarını sürdürebilmeleri için sadece toplanmalarının önlenmesi değil, aynı zamanda doğal yaşam alanlarının da  korunması gerekir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Biyoloji  Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak, son günlerde bazı illerde  görülen ve değerli olduğu öne sürülen "gergedan böceği"nin, bitki ve insanlara  bir zararının olmadığını ve Türkiye'nin her yerinde görülebileceğini belirtti. 

"Böceğin 90 bin dolara satıldığını duyan vatandaşlar gergedan böceği  yakalamaya başladı. Bazıları evcil bir hayvan gibi evlerinde besliyor. Bu  hayvanları bir şekilde satarak para kazanmak isteyenler var. Bizler her ne kadar bu hayvanın satılmasının yasak olduğunu ve gergedan böceğinin koruma altında  olduğunu söylesek de önüne geçemiyoruz. Son birkaç gündür yüzlerce gergedan  böceği yakalandı. Bunlardan bazıları bize getiriliyor biz de bunları tekrar doğal  yaşam alanlarına bırakıyoruz. Bu hayvanlar evlerde beslenmez. Bu şekilde  yakalanırsa nesli tükenecektir ama maalesef bazı vatandaşların bunu ticari amaçla  kullanmaya başladığını görüyoruz. Vatandaşlardan bu konuda duyarlılık  bekliyoruz." 
Okunma 7092 defa