Cırcır Böcekleri İle Hava Sıcaklığını Nasıl Tahmin Edebilirsiniz?

Cırcır böceği Cırcır böceği Anka İlaçlama

Tüm cırcır böcekleri gürültü yapmaz. Gürültü yapan sadece erkek cırcır böcekleridir. Çıkarttıkları ses dişileri çeker ve diğer erkekleri iter ve oldukça gürültülüdür. Bir dişi cırcır böceği yakın olduğunda çok sessiz bir şarkı olduğunda, kurmaca şarkı kullanılır. Anten üzerindeki kemoreseptörler tarafından saldırgan bir şarkı tetiklenir, bu da başka bir erkek kriketin varlığını tespit eder ve başarılı bir çiftleşme sonrası kısa bir süre için bir eşleme şarkısı üretilir. Bunu, taraklara benzer dişleri olan üst ve alt kanatları birbirine sürterek yaparlar. Ayrıca ses efektini kuvvetlendirmek için kanatlarını açıyorlar. Bazı cırcır böceği türlerinin repertuvarlarında çeşitli şarkılar vardır. Çağıran şarkı kadınları çeker ve diğer erkekleri iter ve oldukça gürültülüdür. Çağıran ses sadece gün boyunca güvenli yerlerde kullanılır cırcır böcekleri akustik çağırma kullanılmadan şafakta toplanır. Bu gruplamalar tipik olarak leks değildir, çünkü çiftleşmenin tek amacı için birleşmezler. Saldırgan bir şarkı, erkek cırcır böceklerinin birbiriyle agresif bir şekilde etkileşime girmesine izin vermek, bölge kurmak ve o bölgede bulunan dişilerle erişim talep etmek. Başarılı bir çiftleşmeden sonra kısa bir süre için bir zafer şarkısı üretilir ve dişiyi başka bir erkek bulmak yerine yumurta bırakmaya teşvik etmek için çiftleşme bağını güçlendirebilir. 

Cırcır böcekleri yaklaştığımızda susuyorlar çünkü titreşimlere ve seslere duyarlılar. Çoğu yırtıcı gün ışığı saatlerinde aktif olduğundan, cırcır böcekleri geceleri cıvıl cıvıldır. En ufak bir titreşim yaklaşan bir tehdit anlamına gelebilir, bu yüzden cırcır böceği avcıyı avcılığa atmak için sessizleşir. Cırcır böceklerinin bizim gibi kulakları yok. Bunun yerine, çevredeki havada, titreşen hava moleküllerine (insanlara ses) tepki olarak titreşen (tegmina) bir çift timpanal organları vardır. Chordotonal organ olarak adlandırılan özel bir reseptör, titreşimi timpanal organdan cırcır böceğinin beynine ulaşan bir sinir impulsuna dönüştürür. Gövde rengi, ortamlarının çoğunda uyum sağlamak için genellikle kahverengi veya siyah olan kamuflajı sağlar.

Diğer tüm böcekler gibi, cırcır böcekleri de soğukkanlıdır, yani çevrelerinin sıcaklığını alırlar. Sıcaklık yükseldikçe, onların cıvıltıları çok olur, oysa sıcaklık düştüğünde, reaksiyon hızları yavaşlar ve cıvıltılarının da azalmasına neden olur. Hava sıcaklığı ile cırcır böceklerinin cıvıltıları arasındaki bu ilişki, ilk olarak 19. yüzyılda Amerikalı fizikçi, profesör ve mucit olan Amos Dolbear tarafından incelenmiştir. Dolbear, sistematik olarak sıcaklıklara dayanarak "cıvıltı oranını" belirlemek için çeşitli kriket türlerini inceledi. Araştırmasına dayanarak, 1897 yılında şu basit formülün (şu anda Dolbear Yasası olarak bilinir) geliştirildiği bir makale yayınladı. Cırcır böceğinin ötme sesini 8 saniye boyunca sayın çıkan sonuca 4 ekleyin bu size tahmini hava sıcaklığını sunacaktır. 

 

 

Okunma 15559 defa