Kurbağaların İlginç Özellikleri ve Hayatı, 6. Maddeye Dikkat!

Kurbağa Kurbağa Anka İlaçlama
Kurbağalarla ilgili pek çok şaşırtıcı ve garip gerçekleri sizinle paylaştık en garip 14 bilgi ve kurbağa hayatı üzerine bilgiler.

1) Altın zehirli kurbağa derisi tarafından üretilen bir gram toksin 100.000 kişiyi öldürebilir.

2) Dişi Surinam kurbağası, 100 yumurta bırakır ve sırt üstü dağıtılır. Cildi petek benzeri bir yapıya yerleşene kadar yumurtaları şişirir. 12 ila 20 hafta sonra, tamamen oluşturulmuş genç böcekler kurbağanın sırtını örten zardan dışarı doğru iterek ortaya çıkar.

3) Kurbağa, derisini haftada bir kez tamamen döker. Kurumuş, eski ölü deriyi çektikten sonra kurbağa yer.

4) Darwin'in kurbağa tadpoles kuluçka, bir erkek kurbağa tadpoles yutar. Minik amfibileri, büyümelerine izin vermek için yaklaşık 60 gün boyunca vokal kesesinde tutar. Daha sonra küçük, tamamen oluşturulmuş kurbağaları öksürmeye devam eder.

5) Bir kurbağa avını yutar, yanıp söner, yiyecekleri boğazına itmek için gözbebeklerini ağzın üstüne iter.

6) Kuzey Amerika'nın kurbağası aslında kışın donar ve ilkbaharda yeniden canlanır. Sıcaklıklar düştüğünde kurbağanın vücudu kapanmaya başlar ve solunumu, kalp atışı ve kas hareketleri durur. Kurbağa hücrelerindeki su donar ve hücrelerin çökmesini önlemek için glikoz ve üre ile değiştirilir. Bir çözülme olduğunda kurbağa ısınır, vücut işlevleri devam eder ve hiçbir şey olmamış gibi atılır. Yaşamına devam eder.

7) Bir grup kuşa bir sürü denir, bir grup sığırlara bir sürü denir, ancak bir grup kurbağaya bir ordu denir.

8) Cam kurbağanın saydam bir cildi vardır, bu nedenle cildinden iç organları, kemikleri ve kasları görebilirsiniz. Hatta kalp atışlarını ve karnını sindirmeyi gözlemleyebilirsiniz.

9) Endonezya'da akciğeri olmayan bir kurbağa var - tamamen cildi üzerinden nefes alıyor.

10) Mumlu maymun kurbalığı boynundan bir balmumu salgılar ve bacaklarından bu mumu vücudunun her yerinden ovmak için kullanır. Balmumu, kurbağanın cildinin güneş ışığında kurumasını önler.

11) Kurbağaların çoğunda dişler bulunur, ancak genellikle üst çeneleridir. Dişler, kurbağayı yutuncaya kadar avını yerinde tutmak için kullanılırlar.

12) Dünyadaki en büyük kurbağa Goliath kurbağasıdır. Batı Afrika'da yaşıyor ve uzunluğu bir ayaktan fazla ölçebiliyor ve 7 kilo ağırlığındadır.

13) Mavi kot kurbağası denilen zehirli kurbağa türü vardır; Mavi bacaklarla kırmızı bir gövdeye sahiptir. Ayrıca bazen çilek dart kurbağası da denir.

14) Kırmızı gözlü ağaç kurbağası, suyun üzerinde duran yaprakların altına yumurta bırakır. Yumurtalar çıkınca, tadpoles aşağıdaki suya düşer.


Yetişkin bir kurbağanın vücut planı genellikle geniş bir vücut, çıkıntılı gözler, yarık dili, altına katlanmış kollar ve erişkinlerde bir kuyruk olmaması ile karakterizedir. Tatlı suda ve kuru arazide yaşamanın yanı sıra, bazı türlerin yetişkinleri yeraltında ya da ağaçlarda yaşayacak şekilde uyarlanmıştır. Kurbağanın derisi glandülerdir, salgınlar tolere edici değil toksiktir. Kurbağaların derileri, iyi göz kamaştırılmış lekeli kahverengi, gri ve yeşil renklerden, parlak kırmızı ya da sarı ve siyahın canlı desenlerine kadar değişir ve toksisite bildirir ve yırtıcıları uyarır. Kurbağalar genellikle yumurtalarını suda bırakırlar. Yumurtalar kuyruk ve iç solungaçları olan tadpoles adlı suda yaşayan larvalara açılır. 

Kurbağalar, yediği şeyleri vücut kütlesi haline dönüştürmekte oldukça etkilidir. Yırtıcılar için önemli bir besin kaynağıdır ve dünya ekosistemlerinin birçoğunun gıda web dinamiklerinin bir parçasıdırlar. Cildi yarı geçirgen hale getirirler, böylece dehidrasyona duyarlı olurlar, bu nedenle nemli yerlerde yaşarlar ya da kuru habitatlar ile uğraşmak için özel uyarlamalara sahip olurlar. Kurbağalar özellikle damızlık mevsiminde çok çeşitli vokalizasyonlar üretirler ve avcıları çekmek, avcıları savuşturmak ve genelde hayatta kalmak için çok çeşitli karmaşık davranışlar sergilerler. Bazı kültürel mutfaklarda kurbağalar insanlar tarafından besin olarak değerlendirilir. 

İzmir ve çevre illere hizmet veren Anka Pest Control, Kurbağa istilası ve diğer yürüyen uçan haşere ve böcek ilaçlama konusunda 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.
Okunma 57428 defa