Eklem bacaklılar ve Eviniz Hakkında Bilmedikleriniz

Eklem bacaklılar Eklem bacaklılar Anka İlaçlama

İnsanlar ve eklembacaklılar bütün tarihimiz boyunca birlikte yaşıyor ve gelişiyor olsalar da, büyük zararlı grupların dışında evlerimizi paylaştığımız eklembacaklılar hakkında çok az şey biliyoruz. Böcekler, kabuklular, akarlar, örümcekler ve yengeçleri içeren eklem bacaklıları, bilinen tüm hayvan türlerinin % 80'ini oluşturan en büyük hayvan soylarıdır. İnsanlar sabit ikamet yerlerinde yaşadıkça, bizimle birlikte yaşayan diğer organizmalar da olmuştur. Yaşam alanlarımızı, büyük omurgalılardan (örneğin, evcil hayvanlar) mikroorganizmalara kadar yaşam ağacını kapsayan davet edilen ve davetsiz misafirlerden oluşan çeşitli canlılar ile paylaşıyoruz. Evlerde, hem de daha genel olarak, dünyada bulunan çok hücreli yaşamın en çeşitli ve en bol grubu, eklem bacaklılar tarafından temsil edilmektedir. 

İnsan toplumu zamanla değiştikçe, eklembacaklılar  bedenlerimizden ve kaynaklarımızdan yiyecek ve barınak için başarıyla ve hızlı bir şekilde faydalandı. İnşa edilen evler, hayvancılık, tarım ve yiyecek depolamak (tahıl gibi) insanın ikametgâhlarına ve günlük yaşamlarına farklı eklembacaklı türleri getirdi. İlk insanın kullandığı basit konutların aksine, modern batı evleri büyük oranda hayvan yaşamından yoksun bir çevre olarak algılanmaktadır. Bununla birlikte, bugünün milyarlarca dolarlık haşere kontrol endüstrisinin gösterdiği gibi, eklembacaklılar evlerde gelişir. Evler günümüzde zararlı grupların çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bugünün eklem bacaklı toplulukları toplumun modernleşmesinin yönlerini de yansıtmaktadır. Örneğin, kapalı sıhhi tesisatın ortaya çıkmasıyla birlikte, bok böcekleri (Scarabaeidae), daha az kapalı alanda (bu çalışmada gösterildiği gibi) daha az görülürken, fakat güve sinekleri (Psychodidae) muhtemelen daha fazladır. Ayrıca, insan toplumu, seyahat ve ticaret yoluyla daha küreselleştikçe, ev sinekleri, Alman hamamböceği gibi insanlarla ve evleriyle yakından ilişkili olan eklembacaklı türleri ve meyve sineği dünya çapında dağılımlar elde etti. Alman hamamböceğinin, İnsan toplumunun ve değişmekte olan ikamet yerlerine bağlı olarak soylarının gelişimi üzerindeki etkisi belirgindir.

Hamamböceği, termit, yatak böcekleri, pireler ve sivrisinekler gibi tıbbî ve ekonomik zararlara sahip olanlara özellikle vurgu yapılsada, aspiratörler, mobilya altında ve arkasındaki alanlar, laminatlar, halılarda ve diğer yüzeylerde gözle görülemeyen eklembacaklı ve akarlar ile evinizi paylaşıyorsunuz. Evlerde ve yaşam alanlarındaki dağılım ortalama, Sinekler (% 23), böcekler (% 19), örümcekler (% 16) ve hymenoptera (ağırlıklı olarak karıncalar,% 15) olmak üzere dört grubun hakim olduğu şeklindedir. Halı kaplı yüzeylerde toz mite bolluğu olsadaYine de çelişkili bir şekilde en çok toz akarlığına sahip olan ev ahşap bir zemine sahip olabiliyor. Farklı yaşlardaki ahşap zeminlerin karakteristikleri, yaş ve yapının kalitesi akarların bolluğunu da etkileyebilir çünkü parke arasındaki boşluklar akar popülasyonları için yaşam alanı sağlayabilir. Haşere ilaçlama firmaları arasında seçim yaparken fiyatından çok kalite ve garantisi itibari ile seçim yapmayı unutmayın. Konu sizin ve sevdiklerinizin sağlığı. 

herANKAlite yi seçmeniz dileğiyle, Anka Pest Control Haşere İlaçlama ve Çevre Sağlığı Hizmetleri.

Okunma 7985 defa