Arılar Neden Peteklerini Altıgen Yaparlar, Hiç Düşündünüz mü?
TEL : 0 232 256 26 52

Arılar Neden Peteklerini Altıgen Yaparlar, Hiç Düşündünüz mü?

Arı Peteği Arı Peteği Anka İlaçlama
Hiç düşündünüz mü arılar neden petekleri altıgen yaparlar. Matematikçiler bu sorunun cevabını aramışlar uzun hesaplar sonucunda ilginç bir sonuca varmışlardır. Bir depoyu en az malzeme ve en fazla yer sağlıyacak şekilde inşa etmenin yolu, duvarları altıgen yapmaktadır. Eğer arılar petekleri altıgen yerine silindir yada beşgen pirizma şeklinde inşa etselerdi aralarda kullanılmayan boşluklar ortaya çıkacak, böylelikle peteklerde daha az bal depolanabilecekti. 

Üçgen yada dörtgen şekillerde ise aralarında boşluk şekillerde ise aralarında boşluk kalmadan depo edilebilirdi, ancak burada matematikçilerin farkettiği bir püf nokta vardır. Bu farklı geometrik şekillerden kenarları en kısa olanı altıgendir. Dolayısı ile aynı hacme sahip olmasına rağmen, altıgen hücreler için kullanılan malzeme üçgen ve dörtgen hücreler için kullanılan malzemeden daha az olur. Kısacası altıgen hücrelerden oluşan bir petek, en az bal mumu ile en çok depolama alanı sağlayan şekildir. Bal arısı olabilecek en ideal şekli kullanmaktadır. 

Arıların bir şaşırtıcı olan özelliği ise petekleri örerken kurdukları işbirliğidir. İnsan tamamlanmış bir petek gördüğünde, bunun sanki tek bir blok halinde örüldüğü izlenimine kapılır. Oysaki arılar petekleri ayrı ayrı noktalardan başlıyarak örerler. Yüzlerce arı üç dört yerden başlayarak petek inşa etmeye koyulur. Petekleri öre öre ortada birleşirler. Birleşme yerlerinde en ufak bir uyumsuzluk ve hata olmaz. Arılar petek örerken petek gözlerinin birbirlerine olan açılarınıda hesaplarlar. Sırt sırta duran petek gözleri mutlaka yere doğru 13 derece açıyla inşa edilir, bu eğim balın peteklerden akıp yere dökülmesini engellemektedir. Dünyanın neresinde olursa olsun bal arıları bu olağanüstü mimariyi her defasında kusursuzca başarırlar. Bu işlemi kovanlarında zifiri karanlık ortamlarda gerçekleştirirler. Petek yapımını yada yön tayinini görerek öğrenmezler, dünyaya gözlerini açtıkları anda zaten bu işleri yapacak donanıma sahiptirler. Dakikada 11.400 kez kanat çırparak uçabilen bu canlılara hayran olmamak mümkün gözükmüyor.
Okunma 45475 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69