Filmlere Konu Olan Fırfırlı Kertenkelenin Hayatı ve Videosu

Fırfırlı Kertenkele Fırfırlı Kertenkele Anka İlaçlama

Fırfırlı kertenkele (Chlamydosaurus kingii), ayrıca fırtınalı kertenkele, fırfır ejderha veya fırfırlanmış agama, esasen Kuzey Avustralya'da ve Güney Yeni Gine'de bulunan bir kertenkele türüdür. Bu tür, Chlamydosaurus cinsinin tek üyesidir. Ortak adı genellikle kertenkelenin bedenine yaslanmış halde olan boynunun etrafındaki iri saçaktan gelmektedir. Zamanın çoğunluğunu ağaçlarda geçirir. Kertenkelenin beslenmesi ağırlıklı olarak böcekler ve küçük omurgalılardan oluşur. Fırfırlı boyunlu kertenkele toplam uzunluğu 85 cm olan (kuyruk dahil olmak üzere) ortalama olarak büyük bir kertenkeldir ve egzotik bir hayvan olarak anılır.

Bir standart renk yoktur: renklendirme kertenkele ortamına göre değişir. Örneğin, kurutucu, kil dolu bir ortamda bulunan bir kertenkele büyük olasılıkla portakal, kırmızı ve kahverengi bir kolaja sahip olacaktır; Daha tropikal bir bölgede bulunan bir kertenkele daha koyu kahverengimsi ve griler göstermeye meyillidir. Bu, habitatlarına uyarlandıklarını göstermektedir; Renkleri bir kamuflaj şeklidir. Bu kertenkelelerin en belirgin özelliği, genelde baş ve boynuna karşı katlanmış yatan geniş cilt kıvrımlarıdır. Boyun atkısı çene kemiklerine bağlı uzun kıkırdak çizgileri tarafından desteklenmektedir. Kertenkele korktuğunda şaşırtıcı bir deimatik görüntü üretir: ağzını tıkar, parlak bir pembe veya sarı astar ortaya çıkar; Parlak portakal ve kırmızı terazileri sergileyen fırfırını yayar; Vücudunu yükseltir; Ve bazen kuyruğunu bedeninin üzerinde tutar. Bu tepki toprak gösterileri, yırtıcıları vazgeçirmek ve kurban sırasında kullanılır.

Birçok kertenkele gibi, kıvrık boyunlu kertenkeleler eteğenler, böcekler, termitler ve farelerde beslenen etçidir. Özellikle kelebekler, güveler ve larvaları tercih ederler. Böcekler başlıca besin kaynağı olmasına rağmen, örümcekleri ve bazen de başka kertenkeleleri de tüketirler. Eşsiz görünümü ve davranışından dolayı, fırfırlı kertenkele film ve televizyonda yaygın olarak kullanılır. Frank isimli frikik boyunlu bir kertenkele Disney filminde The Rescuers Under Under'de göründü. Jurassic Park filminde dinozor Dilofosaurus, fırtınalı boyunlu bir kertenkeleye benzer bir şekilde kurgusal bir boyun frillsiyle tasvir edildi. Film, fırfırlı kertenkeleler için evcil hayvan olarak talep artışına neden oldu.

Okunma 12025 defa

Ortam

Kertenkele Anka İlaçlama