Bal Arısı Soktuktan Sonra Neden Ölür?

Bal Arısı Bal Arısı Anka İlaçlama

Bu nasıl bir savunma mekanizmasıdır? Bir bal arısının sokması kendini savunma yoluysa, nasıl oluyor da kullandıktan sonra daima ölür? Bal arısı iğnesini dikenlidir ve insan derisine yapışır. Her hayvana yapışmaz; bir bal arısı örneğin büyük bir böcek sokabilir ve iğnesini güvenli bir şekilde çekebilir. Ancak insanlar ve kalın deri ile diğer memeliler için, sokmak bal arısı için ölümcül olacaktır.  Arı iğnesini batırdıktan sonra kaçmaya çalıştığında, kaçınılmaz olarak arka ucunu koparır ve muhtemelen kendisini açar ve ölür. 

Bir arı soktuğunda iğne yoluyla zehir enjekte eder. Bu zehir, zehirli bir kokteyl zehiridir: hücre zarını parçalayan ve ağrıya neden olan kimyasal maddeler, toksinleri temizleyecek kan akışını durduran anti-inflamatuarlar, alerjik reaksiyon belirtileri veren histaminler ve hatta sinyal gönderen feromonlar Çevredeki herhangi bir arıya "savaş halindeyiz! Gel kardeşim diyen çağrılar dahil bir çok şeyi aynı anda yaparlar, arı soktuktan sonra ölürse, zehirli çuval sık sık geride kalır, yine de cildinize zehir pompalamaktadır. 

Bir bal arısı bir insanı sokarsa, dikeni geri çekemez. Yalnızca dikeni değil, aynı zamanda karın ve sindirim sisteminin bir bölümünü, artı kasları ve sinirleri geride bırakır. Bu muazzam abdominal rüptür bal arısını öldürür. Bal arısı tutuştan sonra ölecek tek arıdır. Arı sokmalarını takiben tedavideki ilk adım, iğnenin kendisinin çıkarılmasıdır. Birkaç saniyelik bir gecikme zehre enjekte edilmesine yol açmadığını göstermiştir. Kaşıntı da antihistamin veya steroid krem ​​ile hafifletilebilir. Tütün, tuz, kabartma tozu, papain, diş macunu, kil, sarımsak, idrar, soğan, aspirin arı sokmaları için birçok geleneksel ilaç olarak önerilmiştir. Arı zehiri asidiktir ve bu müdahaleler genellikle zehiri nötralize etmek için önerilir; Bununla birlikte, zehirin derinin altına ve topikal olarak uygulanan alkali ulaşılamayan dokuların derinine enjekte edildiğinden, bir sokmanın nötralize edilmesi muhtemel değildir. Çalışmalar, buzun tek başına arı ve yaban arısı için aspirinden daha iyi sonuç verdiğini ortaya koymuştur. 

Okunma 33449 defa