Bu Yılanı Evinizde, Hatta Elinizde Besleyebilirsiniz.

En Küçük Yılan En Küçük Yılan Anka İlaçlama

Makarna kadar ince olan bu yılanın yetişkinlerinin boyu ortalama 4 santimetre. 3.100'ün üzerinde bilinen yılan türünden en küçük olduğunu tespit edildi. Karayipler'deki Barbados adasında, dünyanın en küçük yılan türü, bir spagetti erişte kadar ince ve metal paranın üstünde rahatça dinlenebilecek kadar küçük türler, Penn State'deki evrimci biyolog Blair Hedges tarafından keşfedildi. Hedges ve meslektaşları aynı zamanda Karayip adalarında da bulunan dünyanın en küçük kurbağa ve kertenkele türlerini keşfediyorlar.

Potansiyel yaşam alanlarının büyük bir çoğunluğunun binalar ve çiftlikler tarafından değiştirilmesi nedeniyle türlerin nadir olduğuna inanılıyor. "Habitat yok edilmesi, tüm dünyadaki biyoçeşitlilik için büyük bir tehdit" diyen uzmanlar "Karayipler, özellikle nesli tükenmekte olan türlerin yüksek bir yüzdesini içerdiği için savunmasızdır ve bu hayvanların adalarda yaşadığı için yaşam alanlarını kaybettiklerinde gitmeleri gereken hiçbir yerleri yoktur" açıklamasını yaptılar. Barbados türünün, diğer yılan türlerinden kaynaklanan genetik farklılıklarına ve benzersiz renk desenine ve terazilerine dayanarak bilimde yeni olduğu tesğit edildi. Ayrıca, diğer bilim insanları tarafından yanlış tanımlanan bazı eski müze örneklerinin aslında bu yeni türlere ait olduğunu tespit ettiler.

Bilim adamları, bir türün ortalama büyüklüğünü belirlemek için hem erkeği hem de dişileri ölçmeye çalışırlar. Hedges, bu yöntemleri kullanarak Leptotyphlops carlae adlı bu türün en küçük yılan olduğunu tespit etti. Hedges'e göre, hayvanların en küçük ve en büyük türleri, diğer canlılar tarafından boşalan habitatlarda ekolojik nişleri doldurmak için zamanla türlerin gelişebileceği adalarda bulunur. Çünkü bazı organizmalar, tesadüfen asla adalara kavuşamıyorlar. Örneğin, bir fıstık türü bir adada eksikse, yılan küpeşte'nin ekolojik nişini "doldurmak" için çok küçük bir türe dönüşebilir. En küçük yılanların yavruları bir yetişkinin uzunluğunun yarısı kadarken, en büyük yılanların yavruları yalnızca bir erişkinin yalnızca onda biridir. Barbados yılanı bu desene bir istisna değildir. Annenin vücudunun önemli bir bölümünü kaplayan tek bir ince yumurta üretir.

 

Okunma 14046 defa