Çıplak Elle Birkaç Saniye Tutmak İntihardır!

Zehirli kurbağa Zehirli kurbağa Anka İlaçlama

Çok aldatıcı bir yaratıktır, dünya üzerindeki en zehirli canlı olan bu kurbağa, yaklaşık 3 dakika içinde 10 yetişkini öldürmek için yeterli zehire sahip. Bir zamanlar bu kurbağaları, yerliler Embera avcıları ölümcül darbeli dart yapmak için kullanmaktaydı.Görünüşlerinin cazibesi, potansiyel yırtıcıları savuşturmak için kasıtlı bir manevra, aposemik veya 'uyarı' renklendirmesi olarak adlandırılan bir taktiktir. Greenville, East Carolina Üniversitesi'nden Kyle Summers'ın 2001 tarihli bir çalışmasının kanıtladığı gibi, en parlak kurbağalar her zaman en zehirli olanlarıdır. 

Sadece altın bir zehirli dart kurbağası ile temasa geçmek, amfibiklerin sadece potensli toksini ürettikleri ve tehdit altında olduklarını hissettiklerinde cildinden atmaları nedeniyle ölümle sonuçlanan tehlikelerde olunmayacaktır. Ancak bu küçük canlılardan birini alarak elinde eldiven olmadan birkaç saniye tutmak intihar olacaktır. Kurbağanın derisi, sinirleri 'dondurma', onları dürtü göndermekten alıkoyma yeteneğine sahip olan alkaloid zehir (batrakotoksin) ile hızla örtülür. Birkaç dakika içinde mağdur kontrolsüz kas kasılmaları ve nihayetinde kalp yetmezliği yaşar ve ölür.

Bilim adamları, kurbağanın aşırı toksisitesinin ardındaki kesin sebebi belirleyemediler. Güney Amerika'nın ormanlarında kökenlerini 40 ila 45 milyon yıl geriye götürmüşler ve atalarının zehirli olmadığını bulmuşlardır. Canlıların kendi zehirlerini üretmediklerini, ancak büyük miktarlarda bitki zehirlerini aldıklarına dair bazı spekülasyonlar mevcuttur , Çoğunlukla avları - sinekleri, toksik karıncalar, cırcır böcekleri, böcekler ve termitler tarafından taşınır. Yüksek metabolik hızı, zehirlenmeyi çok hızlı bir şekilde işlemelerine ve böylece onları dayanmasına ve hatta emmesine izin verebilirdi. Bu teori, tutsaklık içinde yetiştirilen zehirli kurbağalarının hiç bir zehir üretmediği gerçeği ile daha da güçlenmiştir. 

Muhteşem altın zehirli dart kurbağaları ormansızlaşma ve yasadışı altın madenciliği, kakao yetiştiriciliği ve kütükleme yoluyla doğal yağmur ormanı yaşam alanlarının yaygın şekilde tahrip edilmesiyle nesli tükenmekte olan bir türdür. Embera Kızılderililerinin, kurbağa sırtlarındaki oklarının ve dartlarının inceltmelerine hafifçe dokunarak, bu zehiri avantajlarından yararlanmayı öğrenmişlerdir. Bu şekilde hazırlanan silahlar iki yıldan uzun süre ölümcül kalırdı. Şu anda, tıbbi araştırmacılar ve amfibi uzmanlar zehirli dart kurbağasının zehiri için, özellikle de ağrı kesiciler için olası tıbbi kullanımlarını keşfetmekle ilgileniyorlar.

Okunma 4954 defa