Böcek Dünyasında Çiftleşme Ve Sonrasındaki Ritüeller

Böcek çiftleşmesi Böcek çiftleşmesi Anka İlaçlama
Böcek dünyasında çiftleşme, eşlerin seçimi, kurban töreni, çiftleşme sonrası davranışları gerçektende çok ilginç. Genellikle böcek popülasyonlarında, türlerin erkekleri önce yetişkin olarak ortaya çıkarlar ve böylece dişiler ortaya çıktığında çiftleşme için kullanılabilirler. Bu stratejinin olağan örneği sivrisinek grubudur, erkekler dişi ile pupa kabuğundan çıkarken hemen çiftleşirler. Eşleri bulma ve tanıma genellikle havadaki kimyasal feromonlar ile aynı gıdada, bazen sesle ve nadiren ışık flaşları (ateş böceklerinde olduğu gibi) veya renklerin yanıp sönmesi ile gerçekleşir. Cinsiyetlerdeki çekici feromonlar, antenler tarafından algılanır. Mevcut tahmine göre erkek ipek güvesi, 25 quintillion molekül arasında birkaç yüz feromon molekülünü tespit edebilir, bu inanılmaz bir başarıdır. Erkek sivrisinekleri, dişilerin titreşim kanatları tarafından yapılan uğultu sesine yanıt vererek çiftleşmek için dişileri konumlandırır. Sinekler, böcekler, arılar, arılar ve kelebekler gibi pek çok çeşit böcek, aynı türün bireyleri dışında hiçbir yiyecek, su veya faydalı kaynak olmadığında, leks adı verilen yerlerde bir araya geldiği bilinmektedir. Bu leksler sadece arkadaşları bulmak için bir yerdir. Tahmin edilebileceği gibi, böcek cinsiyetlerinin birbirini bulma ve tanıma şekilleri çok fazladır çünkü böcek türleri çoktur.

Bazı böcek türlerinde, çiftleşmeden önce ritüellerin belirtileri yoktur. Bununla birlikte, çoğu böcekler, türlerin kendine özgü nitelikli rutinleri içine girerler. Dişiler sıklıkla erkekler tarafından bacaklar veya antenler kullanılarak vurulur. Dans kalıpları yapılabilir, kanatlar çember şeklinde çevrilebilir veya hareket edebilir veya kısa uçuşlar olabilir. Belirli ritüeller evrimle gelişti ve kesin rutinler olmalıdır. Böceklerin kurban töreni çok sayıdadır. Erkek intromitif organın sperm birikimi için kadın genital yola sokulması yoluyla dahili döllenme, alışıla gelmiş koping yöntemidir. Tabii ki istisnalar var ve en çarpıcı olan belki de erkekler penisiyle sperm biriktirmek için dişinin vücut boşluğunu gerçekten delip geçtiği bedbug. Bahar kuyrukları (Sipariş Collembola), erkeklerin spermatofor ürettiği ve onları dişi etrafında bir daireye yerleştirdiği istisnai durumlardır. Erkek daha sonra, dişi çemberin üzerinden geçmeye teşvik eden bir kur söz dansı yapıyor. Dişi daha sonra döllenmeye götüren genital açılımı ile bir damlalığı kavrar. Çiftleşme, kanatta meydana gelebilir; birincil örnekler, aslında sinekler olan güney devletlerinin "sevimli kuşları" ve böcek düzeninin Odonata (yusufçuk ve kurtçukları) üyeleridir.

Çiftleşmeden sonra, bazı erkekler için tehlike vardır. Dua eden mantis dişileri, bazen kafalarından başlayarak arkadaşlarını yerler. Erkek mantis başı gittiğinde bile çiftleşmeye devam eder! Çiftleşmeden sonra, asıl endişe, yumurtaları predasyona maruz bırakmayan bir yerde yumurta bırakmaktır. Yumurtalar biriktirildikten sonra, yetişkin dişiler olay yerinden ayrılıyor. Yumurtlama yöntemleri ve modelleri, genellikle türe özgü olarak son derece çeşitlidir. Genellikle dişiler, yumurtalarını yuvasının yanına veya içinde bırakır.
Okunma 9049 defa