Böcek Dünyasında Çiftleşme Ve Sonrasındaki Ritüeller
TEL : 0 232 256 26 52

Böcek Dünyasında Çiftleşme Ve Sonrasındaki Ritüeller

Böcek çiftleşmesi Böcek çiftleşmesi Anka İlaçlama
Böcek dünyasında çiftleşme, eşlerin seçimi, kurban töreni, çiftleşme sonrası davranışları gerçektende çok ilginç. Genellikle böcek popülasyonlarında, türlerin erkekleri önce yetişkin olarak ortaya çıkarlar ve böylece dişiler ortaya çıktığında çiftleşme için kullanılabilirler. Bu stratejinin olağan örneği sivrisinek grubudur, erkekler dişi ile pupa kabuğundan çıkarken hemen çiftleşirler. Eşleri bulma ve tanıma genellikle havadaki kimyasal feromonlar ile aynı gıdada, bazen sesle ve nadiren ışık flaşları (ateş böceklerinde olduğu gibi) veya renklerin yanıp sönmesi ile gerçekleşir. Cinsiyetlerdeki çekici feromonlar, antenler tarafından algılanır. Mevcut tahmine göre erkek ipek güvesi, 25 quintillion molekül arasında birkaç yüz feromon molekülünü tespit edebilir, bu inanılmaz bir başarıdır. Erkek sivrisinekleri, dişilerin titreşim kanatları tarafından yapılan uğultu sesine yanıt vererek çiftleşmek için dişileri konumlandırır. Sinekler, böcekler, arılar, arılar ve kelebekler gibi pek çok çeşit böcek, aynı türün bireyleri dışında hiçbir yiyecek, su veya faydalı kaynak olmadığında, leks adı verilen yerlerde bir araya geldiği bilinmektedir. Bu leksler sadece arkadaşları bulmak için bir yerdir. Tahmin edilebileceği gibi, böcek cinsiyetlerinin birbirini bulma ve tanıma şekilleri çok fazladır çünkü böcek türleri çoktur.

Bazı böcek türlerinde, çiftleşmeden önce ritüellerin belirtileri yoktur. Bununla birlikte, çoğu böcekler, türlerin kendine özgü nitelikli rutinleri içine girerler. Dişiler sıklıkla erkekler tarafından bacaklar veya antenler kullanılarak vurulur. Dans kalıpları yapılabilir, kanatlar çember şeklinde çevrilebilir veya hareket edebilir veya kısa uçuşlar olabilir. Belirli ritüeller evrimle gelişti ve kesin rutinler olmalıdır. Böceklerin kurban töreni çok sayıdadır. Erkek intromitif organın sperm birikimi için kadın genital yola sokulması yoluyla dahili döllenme, alışıla gelmiş koping yöntemidir. Tabii ki istisnalar var ve en çarpıcı olan belki de erkekler penisiyle sperm biriktirmek için dişinin vücut boşluğunu gerçekten delip geçtiği bedbug. Bahar kuyrukları (Sipariş Collembola), erkeklerin spermatofor ürettiği ve onları dişi etrafında bir daireye yerleştirdiği istisnai durumlardır. Erkek daha sonra, dişi çemberin üzerinden geçmeye teşvik eden bir kur söz dansı yapıyor. Dişi daha sonra döllenmeye götüren genital açılımı ile bir damlalığı kavrar. Çiftleşme, kanatta meydana gelebilir; birincil örnekler, aslında sinekler olan güney devletlerinin "sevimli kuşları" ve böcek düzeninin Odonata (yusufçuk ve kurtçukları) üyeleridir.

Çiftleşmeden sonra, bazı erkekler için tehlike vardır. Dua eden mantis dişileri, bazen kafalarından başlayarak arkadaşlarını yerler. Erkek mantis başı gittiğinde bile çiftleşmeye devam eder! Çiftleşmeden sonra, asıl endişe, yumurtaları predasyona maruz bırakmayan bir yerde yumurta bırakmaktır. Yumurtalar biriktirildikten sonra, yetişkin dişiler olay yerinden ayrılıyor. Yumurtlama yöntemleri ve modelleri, genellikle türe özgü olarak son derece çeşitlidir. Genellikle dişiler, yumurtalarını yuvasının yanına veya içinde bırakır.
Okunma 8070 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69