Doğada Böcek Kalmazsa, Domino Etkisi İle Dünya!

Solucan Solucan Anka İlaçlama

Böcek ve haşere olmasaydı domino etkisi ile dünyamız yaşanmaz hale gelirdi. Bir çok insanın görmeye tahammül edemediği keşke olmasalardı dediği böceklerin önemi çok büyük. Arizona Üniversitesi'nden entomoloji ve ekoloji evrim biyolojisi bölümlerinden Profesör Goggy Davidowitz, "Böcekler yok olursa dünyanın parçalanacağını savundu. Doğru, eğer böcekler yok olursa, bu sinir bozucu sivrisinek sokması veya pire anlamına gelmez. Daha da önemlisi, milyonlarca insana bulaşan ve yılda yüzbinlerce insanı öldüren sıtma ve dang humması gibi böcek yayan hastalıkların belası belki sona erecekti. İnsanoğlunun bu kazanımları birçoğumuzun açlıktan öleceği gerçeğini değiştirmiyor.  Yani dezavantajları artılarından ağır basacaktır.

Şöyle özetlemek gerekirse dünyanın tüm bitki yaşamının yaklaşık yüzde 80'i anjiyospermler veya çiçekli bitkilerdir. Yeniden üretmek için, bu bitkilerin bir çiçek içinde erkek anterden dişi stigmaya fiziksel olarak aktarılan polenleri olmalıdır.
Nadiren rüzgar, su ya da kuşlar ve yaralar gibi hayvanlar ile taşınsada, ancak tozlama işinin büyük çoğunluğu arılar, böcekler, sinekler ve kelebekler dahil olmak üzere böcekler tarafından yapılır. "Toz toplayıcılar olmadan gezegendeki çoğu bitki kaybolur.

Bu böcek kıyamet senaryosunda sadece dünya daha az yapraklı bir yer olmayacaktır. İnsan beslenmesinin yüzde 50 ila 90'ı  ülkeye bağlı olarak doğrudan çiçekli bitkilerden geliyor. Angiospermler, pirinç ve buğday gibi temel tahılları, meyveleri ve sebzeleri içerir. Buna ek olarak, çiçekli bitkiler dolaylı olarak yediğimiz hayvanların gıdaları olduğu için, ineklerden tavuklara, hatta çoğu tatlı su balıklarının beslenemediğini düşünün. Böcekler, bakteri ve mantarlarla birlikte yaprak çöplerinden cesetlere kadar organik materyalin en büyük ayrışımcılığını yapar. Böcek olmadan, dünya ölülerle dolup taşardı. Küresel iklim değişikliği baharda böcek kuluçkalarının ve çiçeklerin çiçek açmalarının hassas eşzamanlılığını etkiliyor.

Bu yazıyı okuduktan sonra tabiki başımın üstünde yerleri var gelip geçsinler evin baş köşesine demeniz gerekmiyor. Evinizde ve yaşam alanınızdaki zararlıları uzaklaştırmak en doğal hakkınız. Artık dünya üzerinde keşke olmasalardı, niye varlar sorusuna bir de burdan bakın istedik.

Okunma 4178 defa