Evinde Beslemek İsteyenler İçin; Hamster

Hamster Hamster Anka İlaçlama

Kısmen esaret altında yetiştirilmeleri kolay olduğundan,  meraklısı için popüler küçük ev hayvanları olarakta tercih ediliyorlar. Çoğunlukla tohum, meyve ve bitki örtüsü ile beslenirler ve bazen yırtıcı böcekleri yiyebilirler. Vahşi doğada, hamsterlar avcı tarafından yakalanmaktan kaçınmak için gün boyunca yer altında kalırlar. Hamsterlarda oldukça görülebilen bir kemirgen özelliği, keskin dişleridir; Ömür boyu sürekli büyüyen bir üst çifti ve alt çifti vardır, bu nedenle düzenli olarak aşınmaları gerekir. Hamsterlar çok esnektir, ancak kemikleri biraz kırılgandır. Hızlı sıcaklık değişiklikleri aşırı ısı veya soğukta son derece duyarlıdırlar. 

Hamsterların görüşleri zayıftır. Hamsterların yanaklarında koku bezleri vardır, bunlar alt tabakaya sürtünerek bir koku izi bırakırlar. Hamsterlar aynı zamanda cinsiyetleri ayırt etmek ve yiyecek bulmak için koku alma duyularını kullanırlar. Ayrıca, özellikle yüksek seslere duyarlıdırlar ve ultrasonik aralıklarla duyulabilir ve iletişim kurabilirler. Evcil hamsterlar yalnızca ticari hamster yemlerinden oluşan bir diyetle hayatta kalabilmesine rağmen sebze, meyve, tohum ve fındık gibi diğer öğeler de verilebilir. Ortadoğu'daki hamsterler, gıdalardaki böcekleri bulmak için paketlerde avlanırlar. Fermantasyon uzmanı hamsterlar, sindirilen ancak emilemeyen besin maddelerini geri kazanmak için kendi dışkısını yiyor. 

Hamsterların davranışsal bir özelliği, yiyecek istiflemektir. Geniş yanak torbalarındaki yiyecekleri yeraltı depolarına götürürler. Dolu olduğunda, yanaklar kafalarını iki katına, hatta üç katına çıkarabilirler. Çoğu hamster kesinlikle yalnızdır. Birlikte konaklanırsa, akut ve kronik stres oluşabilir ve bazen ölümcül olarak şiddetli bir şekilde savaşabilirler. Bazı cüce hamster türleri bağlamları tolere edebilir. Rus hamsteri arkadaşları ile yakın, tek eşli bağ oluşturur ve ayrılırlarsa çok üzülmüş olabilirler. Bu özellikle erkekler için geçerlidir. Erkekler hareketsiz hale gelecek, daha fazla yiyor ve hatta insanlardaki bazı depresyon tiplerine benzer bazı davranış değişiklikleri gösterecektir. Bu bile hamsterda obeziteye neden olabilir. 

Yukarıdan bakıldığında, cinsel olarak olgun dişi bir hamsterin kıvrım kuyruk çizgisi vardır; Bir erkeğin kuyruk çizgisi her iki taraftan çıkıntı yapar. Bu, tüm türlerde pek görünür olmayabilir. Erkek hamsterlar genellikle vücut ölçüleri bakımından çok büyük testislere sahiptir. Cinsel olgunluk ortaya çıkmadan önce genç hamster cinsiyetini belirlemek daha zordur. İncelenen dişi hamsterların anal ve genital açıklıkları birbirine yakın olurken, erkeklerde bu iki delik birbirinden daha uzaktadır, penis genellikle kat içine çekilir ve böylece bir delik  pembe sivilce olarak görülür. Beslemek isteyenler için bir öneri, her ne kadar güzel gözükselerde koku problemini gözardı etmemelisiniz.

Okunma 4634 defa