Radyasyon İşlemez Eşekarısı, Habrobracon
TEL : 0 232 256 26 52

Radyasyon İşlemez Eşekarısı, Habrobracon

Bilim adamları, uzunca bir süredir böceklerin radyasyona olan direncini araştırmaktadır. Popüler inancın aksine hamam böceğinin radyasyon direnci insanınkine eşit gibidir. Yani eğer bir nükleer serpinti ile mücadele etmek gerekir ise hamam böcekleri dünyada son kalan canlı olmayacaktır.

Ancak başka bir böcek dünyanın sonunun seyrini yaşayabilir.

Habrobracon hebetor parazit eşekarısı gerçek bir süper böcektir. Radyasyon direnci akılalmaz derece de inanılmazdır. Sayılar ile anlatmak gerekir ise insanlar 1.000 rad değerine kadar radyasyonda yaşayabilir. Habrobracon hebetor ise ortalama 180.000 rad radyasyon değerlerinde bile hala hayatta kalabilmektedir. Yani insana göre yaklaşık 180 kat daha dayanıklıdır.

Başka bir çalışmada da Habrobracon hebetor radyasyona direncini diğer böcekler ile de karşılaştırmıştır. En yüksek oranlara ulaşması beklenen meyve sineği “Drosophila melanogaster”ini öldürmek için 400-1000 rad ve 56,128 radyayı (64,000 röntgen) yeterli olmuştur.

Ama bu çalışmada da Habrobracon hebetor'un 158.080 rad radyasyonundan da kurtulduğunu göstermiştir.

Daha da tuhafı bu çalışmada ışınlanmış eşekarısı gruplarının, ışınlanmamış kontrol gruplarına kıyasla ömrü uzamıştır. Yani ultra yüksek radyasyon bu böceklere çok iyi gelmiştir.

Ömür uzaması radyasyon deneylerinde diğer böcek türlerinde de gözlemnenen bir durum olmasına rağmen bu kadar yüksek rad değerlerinde hiçbir zaman gözlemlenmiş bir etki değildir.

Bu çalışma da tüm Habrobracon hebetor’ları öldürebilmek için ulaşılan en yüksek değer ise 218.373 radtır. (249.000 Röntgen) Ancak bu değerlere maruz kalma durumunda %100 olarak Habrobracon hebetor eşekarıları ölmüştür.

En berbat durum senaryolarında dahi bir nükleer savaşta bu radyoaktif serpinti ile bu değerlere dünyanın tüm bölgelerinde ulaşılması çok zordur.

Yani bir nükleer savaş gerçekleşirse dünyanın yeni hakimi düşündüğünüzün aksine hamam böcekleri değil bu eşekarıları olacaktır.

Not: Habrobracon parazit bir eşekarısıdır. Yani yumurtalarını diğer böceklerin yumurtaları arasına bırakır. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra larvalar diğer böceklerin yumurtalarını besin olarak kullanırlar.
Okunma 3718 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69