Suikast Böcekleri, Böcek Dünyasının Ninjaları

Böcek dünyasında bir shaolin rahibinden eğitim almış kadar usta ve donanımlı gerçek birer yırtıcı böcek türleri bulunur. En ilginçlerinden türlerden biri adını tamamı ile hak eden Suikast Böcekleridir.

Suikast böcekleri, yaprak bitleri gibi küçüklerden tırtıllar büyük böceklere kadar çok çeşitli canlılar ile besleyen genel avcılardır. Bu avcılar uzun süre avlarını bekleyebilir ya da takip edebilir. İştahını açan bir böcek gördüğünde bir ninja sessizliğinde avına sokulur. Fırsatını bulur bulmaz hançer benzeri, delici ve emici gagasıyla aniden saldırır. Suikast böcekleri genelde diğer böceklerden daha büyük ve daha uzun bacaklara sahiplerdir. Yırtıcı avcılığına çok uygun bükülmüş yuvarlak gözleri vardır. Evlerin bahçesinde önemli avcılar oldukları için özellikle Kuzey Amerika’da insanlar içinde çok tehlikeli canlılardır. Kuzey Amerika’da 160 türden fazla suikast böceği türü yaşamaktadır. Bir çoğu kışın dahi hayatta kalma uzmanıdır. Yumurta, yavru ve erişkin aşamaları vardır. Beslenme diyetlerini yaprak bitleri, böcek yurmurtaları, uçabilen tüm böcekler, tırtıllar ve bazı arı türleri oluşturur.Zararlıları besleyen yaşam evresi / kümeleri: Nimfler ve yetişkinler. Yumurtalarını yaprak üzerlerine veya toprağa dikey olarak bırakırlar.

Genellikle kahverengimsi, siyahımsı ve girimsi rekleri vardır. Bazı türleri ise parlak yeşil ve kırmızıdır. Bacakları çok uzun ve uzunda bir gagaya benzer emici, delici silah ile donatılmıştır.

Avlarını bu gaga ile bıçakladıktan sonra avlarının iç organlarını sıvılaştıran bir zehir enjekte ederler. Ve bu gagayı hiç geri çekmeden gerçek anlamda avlarını içerler. Çoğunlukla da bu sırada avları hala canlı olur.

Ülkemizde neredeyse hiç karşılaşılmasa da gerçek birer tehdittirler. Ve bir şekilde karşılaştığınızda çok dikkatli olmalı ve mutlaka Anka uzmanlarına haber vermenizi önermekteyiz.

 

Okunma 6326 defa

Ortam