Yatağınızdaki Canavarlar, Tahta Kuruları

Tahta Kuruları Tahta Kuruları Tahta Kuruları

Tahta kuruları, yatak böcekleri neye benziyor?

Tahta kuruları küçük, düz, oval biçimli şekillere sahiptir. Kanatsızdırlar. Yetişkinlerin kanat pedleri adı verilen kanatların izleri vardır, ancak işlevsel kanatlara tam olarak sahip değildirler

Yetişkinler kahverengi renktedir, ancak vücutları beslendikten sonra kırmızı renkte gözükebilir. Tam yetişkin tahta kuruları nispeten yavaş hareket eder ve 4-5 mm arasında ölçülür. Ev sahiplerinin, bazen tahta kurularının çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olduğuna dair yanlış inanışları vardır. Yavrular küçük olabilir ve görmekte zor olabilir, ancak yetişkinleri çıplak gözle saptanabilir ve gizlemek için kullandıkları çatlaklarda bulunabilirler.

Yeni üremiş yavrular yaklaşık bir iğne başının büyüklüğündedir ve beslenene kadar beyaz veya bronzdur. Genellikle bir elma tohumunun büyüklüğünde ve şeklindedir.

Tahta kuruları tanımlama;

Görünüm

Tahta kuruları düz, kırmızımsı kahverengi, 4 ila 5 mm uzunluğa kadar oval böceklerdir veya elma tohumu boyutundadır. Kan dolumu sonrası şişirilir ve kırmızımsıdır.

Davranış, Diyet ve Alışkanlıklar;

Tahta kuruları sadece kan ile beslenir. Serin koşullar altında, yatak böcekleri yemek yemeden bir yıla kadar hayatta kalabilirler. Ev sahibi uykudayken geceleri daha aktif olmayı tercih ederler.

Tahta kuruları çatlaklarda, şilte dikişlerinde, çarşaflarda, mobilyalarda, süpürgeliklerin arkasında, elektrik prizleri ve resim çerçevelerinde bulunur. Genellikle otellerde bulunurlar ve odadan odaya, sonra da ziyaretçi bagajlarında veya cüzdanlarında ve evrak çantaları gibi diğer kişisel eşyalarla da evlere gidebilirler.

Yataklarda Bulunma İşaretleri

  1. Böcekleri görerek. Yetişkin yatak böcekleri, bir elma tohumunun şekli ve boyutundadır.
  2. Kılıf derileri. Yavru böcekler büyüdükçe, derilerini bırakırlar; keşfi, varlığını gösterebilir.
  3. Dışkılama. Beslenme sonrasında yatak böcekleri, gözenekli yüzeylerde siyah-kahverengi lekeleri veya gözeneksiz yüzeylerde siyah-kahverengi bırakarak gizlendikleri yerlere geri dönerler.
  4. Isırıklar. Aynı zamanda yatak böcek aktivitesini de gösterebilir, ancak başka kaynaklarda ciltte kırmızı lekelere neden olabileceğinden başka işaretlerin bulunması gerekecektir.

Tahta kuruları nereden bulaşır?

Neredeyse her yerde yatak böcekleri ile karşılaşabilirsiniz. Ofisler, mağazalar, oteller ve yeni başlayanlar için spor salonları. Tüm yerler saklanmak için mükemmeldir. Bagaj, kişisel eşyalar ya da sizde otostop yapmak için çok uygundurlar. Kapalı alanlarda, deneyimli bir haşere uzmanının yardımı olmaksızın kontrol etmek çok zor olabilir. Onları erken yakalayarak maliyetli bir yatak böcek istila olasılığını azaltabilirsiniz.

Tahta kuruları ne kadar ciddi sorun yaratabilir?

Üreme;

Dişiler günde bir ila beş yumurta bırakabilirler ve ömrü boyunca 200 ila 500 yumurta bırakabilirler. Normal oda sıcaklıklarında ve yeterli besin kaynağı ile 300 günden fazla yaşayabilirler.

Tahta kuruları ve hastalıkları;

Tahta kuruları beslenmedeki tek kaynakları kandır. Olgunlaşmak için bir kez beslenmeleri yeterlidir. Erişkin dişiler yumurta üretmek için kana ihtiyaç duyarlar. Tahta kurusu insanları ısırmalarına rağmen, insanlara hastalık taşıdığı düşünülmemektedir.

Isırıkları Tanımlama;

Isırıklar, vücudun uyku esnasında böceklere maruz kalma ihtimali daha yüksek olan kısımlarda bulunur - eller, boyun, yüz, omuzlar, bacaklar ve kollar. Sıklıkla Tahta kuruları ısırıkları genellikle küçük bir alanda gruplanır ve bazen bir çizgi veya zikzak deseninde oluşabilir. Isırıklar normalde, iltihaplanabilir, kaşıntılı, kırmızı veya kabarmış olabilen küçük, düz veya yükseltilmiş arazilere benzemektedir. Tahta kuruları ısırması reaksiyonları, ısırıldıktan hemen sonra ortaya çıkmaz ve belirtilere neden olmaya başlaması birkaç gün sürebilir. Bununla birlikte, herkes aynı şekilde yatakta böcek sokmalarına tepki göstermez.

Tahta kuruları ısırıkları boyutu, bir dizi farklı faktöre göre değişir. Tahta kuruları kan dolaşımını almak için cildi deldiğinde tükürükleri ile birlikte bir anti-pıhtılaşma maddesini enjekte eder. Bu anti-pıhtı çoğunlukla kişinin ısırığa nasıl tepki verdiğinden ve böceğin ısırığının boyutunu belirler. İnsanlar yatak böcek ısırıklarına karşı çeşitli hassasiyetlere sahip olacaklarından, ısırık büyüklüğü de değişecektir. Bir yatak böcek tepki boyutunu etkileyen bir diğer faktör, bir kişinin ısırıldığı sayıdır. Bir çok kez ısırılan kişilerin ısırık reaksiyonları da değişkendir ve ısırık sayısı arttıkça tepkileri daha fazla veya daha yoğun olabilir.

Önlem İpuçları;

Evinizdeki yığılmayı, ardiyeleri kaldırın; böylelikle yatakta böceklerini bulmak kolaylaşır. Yatak çarşaflarınızı izin verilen en sıcakta yıkayın ve kurutun. İkinci el mobilyaları evinize getirmeden önce sıkıca muayene edin. Taşındıktan, gezilerden, servise gelen elemanlardan veya gece kalan misafirlerinden sonra evinizi inceleyin.

Okunma 9195 defa