Böcek İlacı Tarihi M.Ö'den Günümüze Yolculuğu!

Böcek İlacı Tarihi Böcek İlacı Tarihi Anka İlaçlama
Dünya'nın bizim olduğumuzu hayal ediyoruz, ancak onlara ait. Türlerini tamamen sayabilmek neredeyse imkansız. Dünyanın hangi bölgesinde bir yeri inceleme altına alsalar yeni formlar ortaya çıkıyor. Hiçbiri aynı görünmüyor. Omurgalı canavarlar mumlulaştı ve azaldığında, böcekler çiftleşme ve kuluçka işlemlerine başladı ve her bataklık, ağaç ve toprağın yamacını dolduruyorlardı. Dinozorların yaşı ya da memelilerin yaşı hakkında konuşuyoruz, ancak ilk hayvana tırmanışa dek her yaş, makul ölçülerde, böceklerin yaşını da görmüştür. Nesli tükenmeyen bu böceklerin yaşam alanlarımıza verdiği zararlara karşı mücadele çok çok eski zamanlara dayanıyor. Haşere ilaçlama, böceklerle mücadele de milattan önce başlayan yolculuğumuza, bugünlere nasıl gelindiğine göz atalım.
 
Böcek haşere kontrolünün en eski kaydı, M.Ö. Mısırlılar ve Çinliler, böcek zararlılarını kontrol etmek için otlar ve yağları kullanırken Eski Sümerler böcek öldürmek için kükürt bileşikleri kullandı.
 
Yıl M.S. 300 Çin fenolojisi (iklim ile periyodik biyolojik fenomen arasındaki bağlantı) bir bilim olarak kabul eder, böcek saldırılarını önlemek için bitkinin ekim zamanlamasına yol açtı. Çin, ekinlerinde zararlı böcekleri azaltmak zararlıları kontrol etmek için doğal düşmanları narenciye karıncalarını kullandı.
 
Yıl 1100 Çin, sabunu bir pestisit olarak keşfediyor.
 
Yıl 1600'ler Tütün ürtikeri (nikotin), bitkiler ve arsenik böcek zararlılarının kontrolü için kullanılan temel maddeler haline gelir.
 
Yıl 1700'ler Reaumur böcek fenolojisinin belirlenmesinde sıcaklık toplamının önemi yayınladı.
 
Yıl 1800'ler Keşfedilen böceklere bitki direnci bulundu.
 
Yıl 1860'lar karantina seviyesindeki önemli zararlar haşere kontrolüne olan ilginin artmasına yol açtı.
 
Yıl 1900 Colorado patates böceğinin kontrolü için Paris yeşil (arsenik ve bakır sülfat karışımı) kullanıldı.
 
Yıl 1925 Böcek öldürücü uygulama ekipmanlarının geliştirilmesinde patlama yaşandı.
 
Yıl 1939 Bu zamana kadar insektisitler, petrol, kömür katranı damıtıkları, bitkiler veya inorganik bileşiklerden formüle edildi Böcek ilacı büyük ölçüde etkisiz, pahalı, tehlikeli ve biraz fitotoksikti.
 
Yıl 1950'ler bir Alman lisansüstü öğrencisi tarafından Paul Muller, böcek öldürücü faaliyeti keşfedilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında birçok askerin hayatını kurtarıyor (vücut biti - tifüs) insan sağlığına böyle bir etki yarattı - Müller, tıp'ta Nobel ödülünü kazandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar ve Müttefikler, organofosfatların sinir gazı olarak geliştirilmesine çalışıyorlardı. Bu kimyasalların böcek öldürücü özelliklerini keşfederler.
 
Yıl 1960'lar İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, pestisitler olarak diğer klorlu hidrokarbonların ve organofosfatların geliştirilmesi.
 
Yıl 1970 Rachel Carson "Sessiz Bahar" kitabını yayınlıyor Pestisit güvenlik konusunu halkın dikkatine sunar: Vahşi yaşam, su kalitesi, insan sağlığı üzerine etkileri mi var? Süt ve gıdalarda bulunan DDT (biyomagnifikasyon) Zararlıların pestisitlere direnci ("süper böcek" ve yabancı otlar) Kitabın yanıtı 1970'lerde kamu politikası değişikliklerine yol açtı. 1970'ler Haşere kontrolüne IPM yaklaşımları üzerine ciddi araştırmaların başlangıcı USDA, Arazi Hibe Üniversitelerinde ülke çapında IPM Programı oluşturur EPA pestisit kayıt ve yönetmeliği üzerine yargı yetkisi oluşturdu. Land Grant Üniversitelerinde Pestisit Eğitim Programlarını Kuruyor.
 
Yıl 1980 IPM araştırmalarında artış, Tarımda genetik mühendisliği uygulamalarının başlaması.
 
Yıl 1990'lar Gıda Kalite Koruma Yasası (FQPA), ABD'de pestisit yasalarına değişiklik getiriyor Daha yumuşak ve / veya daha spesifik olarak hedeflenen düşük hacimli kimyasallara yeni vurgu yapılması, Çocuk sağlığı sorunları vurgulandı.
 
2000 ve sonrası Zararlı yönetimi her zaman değişiyor ve geleceği tahmin edemiyoruz. Aslında, aynı dönemde bile, insanlar haşere mücadelesinin nasıl yürütüleceği konusunda farklı fikirlere sahiptirler. Ama bugün günümüzde, haşere ve böcek ilaçlamalarında eskisi gibi evinizi saatlerce yada günlerce terk etme zorunluluğunuz ortadan kalktı. Bugün Halk sağlığından ruhsatlı ve onaylı ilaçlar ile evinizi terk etmek zorunda kalmadan Hiç bir mutfak araç gereçlerinin yerini değiştirmeden sıvı ve jel uygulamalar ile böceklere karşı kesin çözüm odaklı mücadeleler yapılmakta. Anka pest control bir izmir Haşere ilaçlama firmasıdır, 7 gün 24 saat hizmet veren şirketimizi tercih etmeniz dileğiyle.
 
Okunma 4180 defa