Apartman ve Daire İçi Böcek İlaçlamada En Sık Yapılan Hatalar

Eğer bir apartman böcek ilaçlamasından sonra da hala özellikle alman hamamböceği olarak adlandırdığımız böcek ve diğer tür böcekler görülüyorsa bunun bazı nedenleri vardır. Muhtemelen apartman sakinleri ile beraber bir yada birden çok hata aynı anda tekrarlanmıştır.

  1. Odak Daireler; bu daireler hamamböcekleri için odak daire olarak tanımladığımız dairelerdir. Yuvaları buradadır. Bu daireler tespit edilip önlem alınmadıkça alt, üst ve yan dairelere böcek servis etmeye devam edeceklerdir. Genellikle yetersiz hijyen koşullu dairelerdir. Hamamböceklerinin o daireleri merkez haline getirmesine sebep olur.
  2. İlaçlama esnasında her daireye girememek. Bu da yapılan dairelere bir müddet sonra böceklerin geçiş yapma ihtimalini kuvvetlendirir. Her ne kadar yapılan dairelerde böcekler barınamasada ev sahipleri doğal olarak ölüsünü bile görmek istemezler, bu haklı isteklerinin tam anlamıyla karşılanması tüm dairelerin ilçlanmasına bağlıdır. İlaçlama esnasında cevap alınamayan daire ilaçlanan dairelerden kaçan hamamböcekleri için bir sığınma alanına dönüşecektir. Erteleme ilaçlaması ile bu sorun giderilecektir. Ancak erteleme fazla uzun tutulmamalı, mutlaka yakın zamanda yapılmalıdır. Ancak yinede boş daireler, kiracısız daireler sorun için potansiyel oluşturacaktır.
  3. Apartman içi ve dışı yetersiz çöp yönetimi. Çöp bidonları, apartman sakinlerinin çöp atma alışkanlıkları, yetersiz kanalizasyon gibi nedenler hamamböceklerinin üremesi ve beslenmesi koloni oluşumunu etkiler.
  4. Uygulama sırasında kullanılan etkisiz ilaçlar ve uygulama biçimleri. En büyük yanlış hamamböcekleri sırasında kullanılan etkisiz hatta ters etki veren ilaçlamadır. Öncelikle hamamböceklerinin giriş yapabileceği potansiyel çatlak, boşluk ve girişler tespit edilmeli, buraya uygun jel, yem toz vs ilaçlama çeşitleri uygulanmalıdır. Hamamböceklerinin bazı türleri ölmeye yakın yumurta bırakan böcek türleridir. Ki bu da onları daha da sinir bozucu yapmaktadır. O yüzden ilacı yuvalarına servis etmelerini sağlayacak jel uygulamaları daha doğru olacaktır.
  5. Apartman ve sitelerde havuz varsa bu havuz ve havuzların çevresini de böcek ve zararlılardan korumak için yapılan uygulamalar olmalıdır. Eğer havuz tasarımı ve havuz yapımı uygun kriterlerde yapılmamışsa pek çok zararlıyı kendine çeken bir pest vahasına dönüşebilir. Böcek ilaçlamasına geçilmeden önce havuzun ph dengesine ve havuz suyunun temizliğinin sağlanması gerekir. Bu sebeple havuz bakımı ve havuz kimyasallarının kullanımını böcek ilaçlamanın etkinliği için şarttır.  
  6. İyi bir kayıt tutmakta sorunların tespitinde ilaçlama ekiplerinin işleri kolaylaştıracaktır. Giriş yerleri, böceklerin görülme yerleri gibi detaylar bir kayıt altında tutulursa bir sonraki dönem ilaçlamasında sorunlu yerlere ağırlık verilip önlemler alınabilinir. 
  7. Apartman sakinleri içinde hasta, yatalak kişiler var ise, Bu kişilerin çoğu zaman daireleri atlanır. Ancak bu hata olacaktır. Bu tip dairelere özel ilaç ve özel uygulamalar ile müdehale edilmeli ama mutlaka ilaçlama yapılmalıdır, Bu da daha sonra bu daireleri, hamaböcekleri için “odak daire” haline getirmekten korur.
Okunma 8988 defa