Bornova Böcek İlaçlama

Bornova Böcek İlaçlama Bornova Böcek İlaçlama Anka Böcek İlaçlama

Bornova böcek ilaçlama firmaları içinde Anka Pest Kontrol firması ilçe sakinleri tarafından güven duyulan ve aranan bir ilaçlama firmasıdır. İlçe yerleşimini tanımak haşere mücadelesi için ilk şarttır. Bornova ilçe sınırları düzlük alanları kapsasa da Evka-3, Atatürk Mahallesi gibi tepe alanlara da yayılmıştır. Bornova, Bayraklının ayrı bir ilçe olarak bölünmesinden önce çok daha geniş bir yer kaplamaktaydı.Bornova merkezini söylenişi iki benzer tınılı mahalle oluşturur. Erzene ve Ergene Mahalleri. Mustafa Kemal Paşa Caddesi herhalde sadece İzmir’in değil Türkiye’nin en uzun caddelerinden biridir. Bu cadde boyunca Kazımdirik ve Çamdibi semtleri yer alır. Böcek ilaçlama açısından Bornova’nın Ergene ( Evka-3 Bölgesi Hariç ), Erzene, Çamdibi, Işıkkent, Pınarbaşı gibi düz alanlar ile rakım olarak yüksek kalan Atatürk Mahallesi, Evka-3 alanlarını ayırmak sorun ve çözümleri tanımlama açısından yararlı olacaktır. Merkez köyler, Çiçekliköy ve Yakaköy’ü ise böcek ilaçlama ve haşere mücadelesi olarak semtlerden de ayrı tutmak çok daha doğru olacaktır.

Böcek İlaçlama'da Bornova

Öncelikle Bornova böcek ilaçlama ve haşere mücadelesi bakımından İzmir’in en büyük haşere sorunu olan Alman hamamböceği ( kalorifer böceği ) ve Amerikan hamam böceği sorununu en çok yaşayan semtlerden biridir. Düz alanlardaki ve merkez bölgesindeki binaların eski tarihli oluşu çözüm konusunu zorlaştırmaktadır. Burada sadece bina yapıları değil, kanalizasyon sistemlerinin de eski oluşu bu böcek türünün yoğun olarak yerleşecek bölge bulmasını sağlamaktadır. Bornova’nın yakıcı güneşi ile birleşince böcek sorunu baharın ilk ışıkları ile beraber ortaya çıkmaktadır. Senelerce yapılan yanlış sıvı ilaçlama yöntemleri yüzünden de hamam böceği sorunu daha da artmıştır. Özkanlar, çamdibi gibi semtlerde böcek sorunu bina aralarının biraz daha fazla olmasından dolayı nispeten daha hafiftir. Ancak bu semtlerin denize yakın oluşu, denizden esen rüzgar ile beraber sinek ve sivrisinek sorunları ile mücadele etmesini gerektirmektedir. Yazın gelmesi ile beraber İzmir körfezinin halen tamamen bitmeyen atık sorunu da sinek ilaçlamasını ve sivrisinek ilaçlamasını daha önemli hale getirir.

Sinek ilaçlaması ve sivrisinek ilaçlamasında önemli olan da zamanlamadır. Sinekler daha yumurta ve larva halinde ile yapılacak ilaçlama etkili olur. Eğer sinekler görülmeye başlandı ise yapılacak ilaçlama nispeten müşteri memnuniyeti ilaçlaması olarak kalacaktır. Bornova’nın denize yakın semtlerinde oturan sakinler için bahar aylarının hemen başlarından ihmal ettirmeden yaptıracakları sinek ilaçlaması büyük önem taşımaktadır.

Bornova’da böcek ilaçlama işi yaparken Ege Üniversitesi,Yaşar Üniversitesi, Işıkkent, Naldöken Pınarbaşı gibi daha çok okul ve sanayi yerleşimlerinin olduğu bölgelere daha farklı özen göstermek gerekir. Buralarda da Bornova’nın genelinde olduğu gibi hamamböceği ilk sorundur. Ancak çok daha farklı haşere ve böcek türleri de zararlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sıcaklık, yoğun klima kullanımı kene, uyuz dahil pek çok farklı haşerenin de gözükmesine, aktif olmasına neden olmaktadır.

Bornova'da Fare Mücadelesi

Bornova’nın böcek sorunu dışında ilaçlama konusu olan ana bir problemi de fare ve sıçanlardır. Bornova’da fare ve sıçan ilaçlaması, mücadelesi çoğunlukla fare ve sıçanların gruplar haline yollarda gözükmesinden sonra yapılmaktadır. Bornova için fare ve sıçan ilaçlaması vemücadelesi sürekli yapılması gereken bir haşerat sorunudur. Her yıl ihmal edilen uygulamalar, kedi ve köpekler için etrafa bırakılan yemlerin çokluğu fare ve sıçan sorununu kronik hale getirmiştir. Semt, bölge hatta bina yüksekliği fark etmeksizin her yerde ortaya çıkmaktadırlar.

AVM Böcekleri ve Haşere Sorunu

Bornova AVM leri ile de çok çekici bir yer haline gelmiştir. AVM ilaçlaması Bornova da çok sıklıkla istenen ilaçlama uygulamasıdır. Forum Bornova, Ege Perla, West Park, Point Bornova gerçek bir alışveriş ve sosyalleşme merkezleridir. Elbette bu yoğun hareketlilik, fast-food gıdaların çekiciliği, AVM’lerde ve yakınlarında haşere kontrol sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu alanlar da çöpler her zaman birer böcek çekim alanı olacaktır. Böcek ilaçlama ve haşere mücadelesinden Bornova Belediye olarak diğer ilçelere göre daha başarılı olsa da giderek kalabalıklaşan nüfus sebebi ile de semt sakinlerince de alınması gereken daha etkin önlemlere ihtiyaç duymaktadır. İzmir’in güzel ilçesi Bornova’da semt sakinleri olarak haşere mücadelesi bir kültür olarak benimsenmeli ve ihmal edilmemelidir. Böceklerin, sineklerin, farelerin yoğun olarak ortaya çıkması ile değil, haşereleri görmeden önlem almak bu semtte sorunları çözmek için ilk adım olacaktır. Bornova böcek ilaçlama firması Anka Böcek İlaçlama ve Pest Kontrol Hizmetleri olarak İzmir Bornova’da her geçen gün çok daha deneyim kazanıyoruz. Artık çok daha etkili, kesin çözümlü ilaçlama ve haşere mücadele uygulamaları yapmaktayız.