Saç Biti
TEL : 0 232 256 26 52

Saç Biti

Saç Biti Saç Biti Anka Böcek İlaçlama
Phthiraptera türüne ait yaklaşık 5 bin farklı kanatsız böcekten biri olan bit, sıcakkanlı parazitler arasında gösterilir. Tifüs gibi son derece ciddi hastalıkların taşıyıcısı olan bu tür, memeli deniz hayvanları ve yarasalar dışındaki her canlıda yaşayabilir. Latince ismi Pediculidae olan böcek, kanatsız ve yassı bir görünüme sahiptir. Yetişkin olanları en fazla 4 mm kadar büyüyebilen böcek, bacaklarının ucundaki kanca ve griye çalan beyaz rengiyle hemen ayırt edilebilir.

Bit Neyle Beslenir?

Genel olarak memeliler ve kuşlarla beslenen bir parazit türü olarak tanımlanabilen bitlerin bir kısmı da sadece insanlarda yaşar. Elbiselerin dikiş yerlerinde ve kıvrımlarında kolay bir şekilde hayata tutunan böcek insanlarda en yaygın şekilde saç bölgesinde görülür. Kuşlarda bulunan bitler bakıcıları ısırma riski taşır.
Kafalarda yer eden yanlış bilgi bitlerin pislik belirtisi olduğudur. Uzun olduğu kadar kısa saça da tutunabilen tür, saç diplerine ve köküne yapışık olarak kalır. Bitin yumurtasına halk arasında sirke adı verilir ve bitin saçtan ayıklanma işlemine sirke temizliği denir. Kafa derisinde tek bir saç teline salgıladıkları yapışkan tükürükle tutunan yavşak tür, insan vücudunun farklı bölgelerinde de yaşayabilir.
Vücudu kaplayan bitler, elbiselerde yaşar ve özellikle aynı kıyafetin uzun süre değiştirilmeden kullanılması halinde ortaya çıkar. Vücut biti ise; kırmızı lekelenme ve kaşıntıyla kendini belli eder. Şiddetli durumlarda deride enfeksiyona neden olan bitler bu özelliğiyle hastalıkların insandan insana geçmesinin de nedeni olarak gösterilebilir.
Bitlerin üremesi; üreme ve çoğalma süreci haşere türüne göre değişiklik gösterir. Dişiler yaklaşık olarak 100 yumurta üretebilir. Her biri saç köklerine ve kafa derisine sıkıca tutunurken, vücut bitleri giysilerde uzun süre yaşayabilir. Sirkeler saç bitinin en önemli belirtisidir. Saç ve vücut bitlerinin temizliği uygun kişisel bakım ve temizlik ürünleri kullanılarak yapılır. Cilt ya da kafa derisinde zarar oluşması halinde uygun tıbbi yardımın zaman kaybedilmeden alınması önerilir.
 
Bitler gözle görülmesine karşılık son derece hızlı hareket ettikleri için temizlik aşamasında sorunların yaşanması mümkündür. Kafasını saç derisine sokarak insan kanıyla beslenen tür, üremek için başka bir bite ihtiyaç duymaz. Saatler içerisinde üremeye başlayan ancak sadece 7 gün ömrü olan bitler, hızla çoğalarak kısa süre içerisinde rahatsız edici bir yoğunluğa ulaşabilirler.
 

Bitler Gözle Görülebilir mi?

Bilinenin tersine temiz ortamlarda yaşayan ve daha kolay çoğalan bitler, üstesinden son derece zor gelinen bir problem olarak değerlendirilmeli ve ciddiye alınmalıdır. Tutundukları bölgede en az 5-10 kere kan emen tür, bir hafta içinde sayıca 5 kat artarak işin içinden çıkılmaz bir durum halini alabilir. Saç biti en zor temizlenen ve çözümü uzun vadeye yayılan sorunlar arasında gösterilebilir. Bulaşıcı özellik gösteren çeşit vücutta kendiliğinden de üreyebilir. Hızlı üreyen ve insandan insana geçebilen böcek bu nedenle toplu yaşam alanlarının kabusu olarak değerlendirilebilir.
Okunma 4106 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69