Karasinek

Kara sinek Kara sinek Anka İlaçlama

Kara sinekler sadece gündüz saatlerinde beslenir. İlkbaharda ve yaz başında, özellikle de akarsulardaki mera alanlarında yüksek bir nüfusa sahip olmaları mümkündür. Olgunlaşmamış aşamalar akan suyun içinde bulunur, su altında oluşur ve yetişkinler yüzeye uçmaya hazır bir şekilde çıkar. Havuzlar ve göllerin çıkışları özellikle tercih edilir ve verimli yaşam alanlarıdır. Dişi çiftleştikten sonra dökülen yumurtayı hızlı bir şekilde kayalarda veya başka bir substrat üzerinde biriktirir. Larvalar yumurtadan ortaya çıkarlar ve suda gelişir, 7-10 gün boyunca hareketli su tarafından akan yosun ve organik maddeyi beslerler, daha sonra yavrulara dönüşürler. Yetişkinler, pupadan bir yarık yoluyla ortaya çıkar ve bir hava kabarcığı üzerinde yüzeye çıkar. Gelişmekte olan yetişkinler 2-3 hafta yaşarlar. Genellikle ilkbahar ve yaz sonlarında ortaya çıkan en büyük sayılarla, ilkbahardan sonbahara kadar bulunurlar.

İnsanların kafalarının etrafında uçarlar, bazen gözlere ve kulaklara girerler ve saçlarda gezinirler, Kara sinekler muazzam sayıda oluşabilir. Olgunlaşmamış aşamalar oksijenli su kaynaklarında gelişir, bu nedenle yetişkinler genellikle olgunlaşmamış aşamaların geliştiği yavaş hareket eden akarsular, dereler veya nehirler ile ilişkilidir. Akan su mutlaka beyaz su akıntısı anlamına gelmez, ancak su hareket etmelidir. Akan göl ve göletlerdeki su, kara sinek gelişimi için uygun değildir. Simulium slossonae, saniyede 1,5 ft ortalama hız ile oldukça küçük, yavaş hareket eden akışları tercih eder. Su genellikle çay rengindedir, bol bitki örtüsü, açık renk tonu ve 4.4 ila 4.5 pH'tır. Simulium slossonae, mevsimsel olarak akan geçici akımları iyi bir şekilde kullanır. Yetişkin kara sinekler, 1 ila 5 mm uzunluğa sahip olan ve siyah renkten gri veya sarı tonlarına kadar değişen renkte parlak bir toraksa (sineklerin ortasına) sahip küçük böceklerdir. Dişiler, su yüzeyinin hemen altında vejetasyonda dişi başına 200 ila 800 yumurta bırakır. Larvalar yumurtadan ortaya çıkar ve kendilerini sucul ya da ortaya çıkan bitki örtüsünün yanı sıra kayalara da bağlar. Su altında kalan bitkilere bağlı yollar altında, özellikle menfezlerin yakınında bol miktarda bulunacaklardır. Çoğu kara sinek larvaları, akan sudaki besinleri besleyen larvalar ile birlikte, filtre besleyicileridir. Larvalar pupa evresine ulaşmadan önce altı aşamadan geçer. Pupalar, bitki örtüsüne veya akıntıdaki diğer nesnelere bağlı silken bir koza içinde yer alır. Yetişkinler pupa kasasından bir yarık yoluyla ortaya çıkar ve hava kabarcığı üzerinde yüzeye yüzer. Bazı türler yetişkinler ortaya çıktığı anda çiftleşir. Yumurtadan yetişkine kadar olan döngünün uzunluğu, kara sinek türlerine ve su sıcaklığına bağlı olarak değişkendir. Simulium slossonae için zaman aralığının üç ila dört hafta olduğu tahmin edilmektedir.

Kara sinek mücadelesinde ev de görülen karasinek için belki sadece sineklik bile çözüm olabilirken, çiflik yada açık alanlarda profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek almak en doğru tercihtir. Böcek ilaçlama uzmanları öncelikle karasinek oluşumuna sebep olan kaynakları araştırıp larvasit uygulamaları ile erginlerden önce doğumunu baskılayacaklardır. Karasinek tuzakları, çekici ilaçlar itici ilaçlar olmak üzere pek çok yöntem ve uygulama ile karasinek sorunu kabusunuz olmaktan çıkabilir. Detaylı bilgi ve kesin çözüm için Anka pest control Haşere ilaçlama ve çevre sağlığı hizmetleri olarak yanınızdayız.

Okunma 2714 defa