Karınca Aslanı

Karınca aslanı Karınca aslanı Anka İlaçlama

Sadece akşamları aktiftir; gün boyunca hareketsizdir, şeffaf kanatları ve alacakaranlık gövdesiyle iyi kamufle edilir. Antidionlar genellikle faydalı böceklerin listelerine dahil edilirler, kuşkusuz insanlar için ortak bir haşere olan karıncaları avlarlar. Antlikler, Myomeleontidae zoolojik sınıflandırması verilen bir böcek ailesidir. İsim Yunanca olan myrmex (karınca) ve leon (aslan) kelimelerine dayanmaktadır. Myrmeleontidae ailesi, Neuroptera'nın "sinir kanatları", "net kanatlar" veya "sinüs kanatları" olarak çeşitli şekillerde tercüme edilen düzenin bir parçasıdır. Tüm Neuroptera'ların net benzeri bir damarı ile işaretlenmiş dört kanadı vardır. Dobson sinekleri (alt öğe Corydalinae) ve dantel kanatlı (aile Chrysopidae) içeren Neuroptera dizisi, tam metamorfozlu böceklerin en ilkel düzenidir."Antlion" ismi, bu böceğin yırtıcı larvalarını en iyi şekilde tanımlar. Büyük boy kafalı benekli gri veya kahverengi bir yaratık, dikenli çeneler, kısa bacaklar ve kıllarla kaplı yumuşak bir vücut.

Öncelikle karıncalar üzerinde avlandığından, karınca, metaforik olarak, karıncalar arasında bir "aslan" dır. Kumlu bölgelerde, bazı türler sığ bir koni şeklindeki çukur kazar ve bir karınca veya başka bir böcek için gevşek kum üzerine kayması ve düşmesi için altta bekler,  Bu çukur kazıları, ABD'de kumda yaptıkları tasarımlar nedeniyle "doodlebugs" olarak adlandırılıyor. Bir doodlebug çukurunu kazmak için ideal bir yer aradığı için, mucizevi bir sanatçının rasgele "karalamalar" ına benzeyen menderesli yollar bırakır. Sonunda kazmak için doğru yeri bulduğunda, doodlebug her biri sondan daha derin olan bir dizi eşmerkezli spiral çizer.

Tamamen gelişmiş larvalar insan tırnağı kadar uzun  yaklaşık 1,5 cm (0.6 inç). Yetişkinler yaklaşık 4 cm (1.5 inç) uzunluğundadır ve 8 cm'lik bir kanat açıklığına (3.2 inç) sahiptir. En büyük formlar ağırlıklı olarak Afrika cinsi Palpares'te bulunur; bunların 16 cm (6.3 inç) kanatçığı vardır. Arabistan'da çok küçük bir formda sadece 2 cm (0.8 inç) bir kanat açıklığı vardır. En büyük Avrupa türü 11 ​​cm (4.3 inç) kanatçıklı Acanthaclisis occitanica'dır. Diğer hayvanlarla ilişkilerinde Antlitler ve diğer hayvanlar arasındaki belgelenmiş ilişkilerden, belki de en ilginç olanı, parazit böceklere karşı anavatan olarak larvaların hizmet ettiği ilişkidir. Örneğin, Avustralyalı at yarışı Scaptia muscula larvaları, antlion larvalarının çukurlarında yaşamakta, burada antlionların yakalama yeteneklerinin yağmalarını paylaşmaktadırlar.

Karıncalarınızı yok etsede benden uzak dursun diyorsanız, yürüyen uçan her türlü haşere aktivitesi için anka böcek ilaçlama sizin yanınızda. Çevre İllerde veTüm izmir de ilaçlama hizmetimiz 7 gün 24 saat'tir.

Okunma 6691 defa