TEL : 0 232 256 26 52

Öpücük Böceği

Öpücük Böceği Öpücük Böceği Anka İlaçlama

Bu böcekler genellikle kan emen omurgalı hayvanlarla barınağı paylaşırlar. Öpücük böceği, suikastçı böcek veya vampir böcekleri olarak da bilinirler. Çoğu türü yabani yuvada yaşayan omurgalılarla ilişkilendirilir ve "sylvatic" triatomin olarak adlandırılır. Bunlar, kemirgenler ya da armadillolarla zemin oyuklarında ya da yarasalar, kuşlarla ağaçlı konutlarda yaşarlar. Ev hayvanlarının barınaklarında insan konutlarında veya insan evlerinin çevresinde (peridomicile) yaşayan az sayıda tür (% 5) buna "evcil" türler denir. Birçok sylvatic türü ev sahibi olma sürecindedir.

Çoğu triamin evde refüjlerde toplanır ve ev sahibi uykuya daldığında ve hava daha serin olduğunda gece boyunca kan arar. Koku ve ısı bu insanları ev sahibine yönlendirir. Nefes nefese gelen karbondioksit, amonyak, kısa zincirli aminler ve karınca asitler, cilt, saç ve omurgalı hayvanlardan ekzokrin bezler triatomi çeken uçuculardır. Vizyon aynı zamanda oryantasyon için üçlü görevi görür. Kabileler, cinsler ve tarif edilen tür sayısı triatominae altfamilisinin monofilastik doğası, moleküler verilerle güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

Yaşam döngüsünde eksik metamorfoz geçirirler. Kanatsız bir ilk instar nimf yumurtadan çıkarılır ve 2 mm kadar küçük olabilir. Sırasıyla 2., 3., 4. ve 5. dönem boyunca geçer. Sonunda, beşinci instar iki çift kanat elde eden bir yetişkine dönüşür.19. yüzyılın başında Charles Darwin, Amerika'daki triatominlerin varlığının ilk raporlarından birini, 1839'da yayınlanan ve yaygın olarak The Beagle'ın Voyage olarak bilinen Journal and Remarks'da yayınladı. 

Öpücük böcekleri kan emmeden önce oldukça incedirler ancak daha sonra yuvarlaklaşır ve kanla şişerler ve bu durumda kolaylıkla ezilirler.En çok Şilin ve Peru'nun kuzeyinde bulunur, Öpücük böceklerini bir masanın üstünde koyarsanız, insanlar tarafından çevrili olmasına rağmen bir parmak sunulduysa bu böcek hemen kanınızı emip kendi içine çeker, Öpücük böceği yada bu küçük vampirin tek iyi tarafı açtığı yaranın ağrıya neden olmamasıdır. Ama bu suikast böceğini çok masum yapmıyor çünkü bazı parazitleri insana veya başka bir omurgalı canlıya bulaştırılmakta hiç çekinmiyorlar.

Okunma 10934 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.