Transparan Kelebek

Transparan Kelebek Transparan Kelebek Anka İlaçlama

Kanatların damarları arasındaki doku, diğer kelebeklerde bulunan renkli pullardan yoksun olduğu için cama benzeyen kanatlara sahiptirler. Kanatlarının opak sınırları koyu kahverengi, bazen kırmızı veya turuncu renklerden oluşur ve gövde rengi koyudur. Kanatlarının şeffaflığı, üç özelliğin kombinasyonundan kaynaklanır: Birincisi, kanatlarını oluşturan malzemeyle görünür ışığın düşük emiliminden, ikincisi, kanatlardan geçen ışığın az dağılmasından ve nihayetinde düşük yansıma Kanat yüzeyine çarpan ışık.

Bu geniş bant ve çok yönlü anti-yansıtma özelliği, kanat yüzeyinde duran nano sütunlardan kaynaklanır ve bu da olay ortamı (hava) ile kanat zarı arasında bir kırılma indeksi gradyan sağlar. Bu periyodik olarak düzenlenmemiş nano direkler Kanat yüzeyinde, yarıçapın yarıçapla bölünmüş yüksek bir en boy oranına (yarıçapa bölünerek) sahip olduğu, yarıçapların görünür ışığın dalga boylarının altında olduğu durumlarda. Ayrıca, pürüzsüz refraktif indeks gradyanından doğrudan etkilenen ve dolayısıyla geniş bant ve çok yönlü anti-yansıma özellikleri için rasgele bir yükseklik ve genişlik dağılımı vardır. Bu özellikler, nano direklerin tabanındaki kaidelerin varlığıyla daha da geliştirilir. 

Çoğunlukla Orta Amerika'dan Güney Amerika'ya kadarki bölümde bulunurlar. Büyük mesafelere göç edebilirler. Lantana gibi ortak çiçekleri ziyaret eder, ancak yumurtalarını tropikal Solanaceae cins Cestrum'un bitkileri üzerine koymayı tercih eder. Yeşil tırtıllar  bu zehirli bitkiler üzerinde beslenirler ve belki de dokularında depolanan ikincil kimyasal maddeler yoluyla predatörlere toksiktirler; Tırtıllı kimyasal özler, Paraponera clavata karıncaları için hoş karşılanmaz. Yetişkinlerin de toksik oldukları kabul edilmektedir, ancak toksisitesi esasen, nektarının pirolizidin alkaloidleri içerdiği çiçekleri besleyen erkeklerden kaynaklanmaktadır. Bu aynı alkaloidler erkekler tarafından feromonlara dönüştürülür ve dişileri çekmek için kullanılır.

Kelebek fosilleri yaklaşık 56 milyon yıl önce Paleosen'e kadar uzanıyor. İlk Lepidoptera fosilleri yaklaşık 190 milyon yıl önce (mya) olan Jura çağındaki küçük bir güve, Archaeolepis yelesi. Kelebekler güvelikten evrimleşti, bu yüzden kelebekler monofiletik iken (tek bir kadeh oluştururken) güve değildir. En yaşlı kelebekler Paleosen Molası veya Danimarka Kürk Oluşumundan gelmiştir. En yaşlı Amerikan kelebek Florissan Fosil Yataklarından Geç Eosene Prodryas persephone'dır.

Okunma 3909 defa