Sopa Böceği

Sopa Böceği Sopa Böceği Anka İlaçlama
Kılık değiştirme ustaları sopa böcekleri adından da anlaşılacağı gibi, sopa, yaprak veya dalın görünümünü geliştirerek kamuflaj yapan böceklerdir. Bazıları yeşil, siyah, gri veya mavi olabilir, ancak genellikle bu böcekler kahverenginin tonlarıdır. Kamuflaj yeterli olmadığında, bazı sopa böcekleri yırtıcıları tutmak için aktif savunma biçimlerini kullanırlar. Örneğin, Eurycantha calcarata türü, caydırıcılık olarak kötü kokulu bir maddeyi serbest bırakabilir. Diğer türlerin, vücutlarına yaslanınca görünmez olan parlak renkli kanatları vardır; Tehdit altında oldukları zaman kanatlarını açarlar, hemen yere düşerler ve kanatlarını gizlerler. Yırtıcı, genellikle parlak renkli bir böcek ararken yeryüzünde sadece bir yığın kahverengi çubuk görür
 
Sopa böceklerin yeryüzündeki çubuklar arasında gizlenmesi beklenirken, çoğu sopa böcek türü genellikle tropikal ağaç yaprakları içinde açıkta dururken bulunur. Genellikle hareketsiz kalıyorlar, fakat hareket ettikten sonra hareketlerini kamufle edebiliyorlar bile. Rüzgârla yakalanan dal gibi davranarak, onları sallanan bir hareketle yürüdüklerini görmek çok yaygındır. Gündüz avcılarından kaçabilsede, yarasalar için güvenli değildirler. Yarasa tarafından kullanılan Yankı Kümesi, sopa böceklerinin lezzetli bir yemek için yaptıkları küçük sesleri anlamalarına yardımcı olabilir. Sopa böceklerinin karmaşık kamuflajları karanlıkta kendilerine yardımcı olmaz. 
 
Sopa böcekleri mandibula denilen güçlü çeneleriyle yapraklara dalmış olan otoburlardır. Pislikleri diğer böcekler için yiyecek haline gelen parçalanmış bitki materyali içerir. Sopa böcekleri ile ilgili en ilginç şeylerden biri, parenogenetik olarak çoğalma becerisidir. Bu asexual üreme biçimi, fermente edilmemiş dişilerin yumurtaları kadınlara açtığı yerdir. Eğer bir erkek yumurta döllenirse, erkek dönüşümü şansı vardır. Etrafında bir erkek yoksa, çizgi sadece dişilerle devam eder. Dişi sopa böcekleri, yumurtaları döşemek için iki temel yöntem kullanır: onları yere bırakarak veya ulaşılması zor bir yere koyarak. Bazı sopa böcek türleri, günlük gezileri sırasında günde bir yumurta düşürür. Bu yumurtalar genelde küçük ve tohumlara benzemektedir. Yumurtalarını çok geniş bir yelpazede dağıtır. Diğer dişiler, yırtıcıların bulması zor olan yerlerde yumurtalarını bırakır. Örneğin, bazı sopa böcekleri toprakta, bitkilerin oyuk kısımlarında yumurta bırakır ya da kabuğa yapıştırabilir veya yaprak altına yapıştırabilir. Yumurtalarını yapraklar altına yatıran türler, yaprak ağaca düşmeden ve yumurtaları ortaya çıkarmadan önce yumurtaların yumurtadan çıkması gerektiği için başka yerlerde yumurta bırakan türlerden daha hızlı yumurtadan çıkma eğilimindedirler.
 
 

Okunma 26897 defa

Ortam

Anka İlaçlama Sopa Böceği