TEL : 0 232 256 26 52

Dev Weta

Dev Weta Dev Weta Anka İlaçlama

Dev weta, dünyanın en ağır böceği olarak rapor edilmiştir. Çoğu Dev Weta bu oranlara ulaşamasa da bazıları 2,5 grama kadar çıkabilir. Karşınıza çıkarsa yaşayacağınız şok çok büyük olacaktır.

Ancak Genel olarak sınırlı sayılarda Yeni Zellenda’da görülmektedir.

Weta adı çoğunlukla bulunduğu Yeni Zellanda yerel dili maori dilinde "çirkin şeylerin tanrısı" wetapunga kelimesinden gelmektedir. Cins adı olan “deinacrida” korkunç çekirge anlamındadır.

Araştırmacı Mark Moffett, Yeni Zelanda’nın Little Barrier adasını ziyaretinde bir weta ile karşılaşınca onu havuç ile beslemesiyle beraber havuç seven böcek olarak adı çıkmıştır. Bu görüntü bir viral olarak yayıldı. Daha sonra anlaşıldı ki bu böcekler gerçekten havucu çok severler. Yerel insanların havuç ile bu böcekleri beslemesi olağan bir davranış olduğu ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'da 70'den fazla weta türü vardır. Dev weta'nın yakın akrabaları, etçil weta, ağaç weta ve mağara weta'yı içerir. Alpine weta kış boyunca donabilir, bahar gelip çözülünce ise hayatına devam edebilmesi çok ilginçtir.

Dev Weta, büyük bir çekirge gibi gözükse de zıplayamamaktadır. Kuzenleri ağaç wetalarının bazıları ise daha çeviktir. Atlayabilirler. Ancak Dev Weta kesinlikle toprağa bağlıdır.

İnsanların yüzyıllar önceleri Yeni Zellanda’ya bu böcekleri yiyebilecek kedi ve fareleri yanlışlıkla getirmeleri sonucu soyları tehlikede bir tür olmuştur. İlk kez 1842 yılında tanımlanan Dev Weta, 1960’lı yıllarda ana kara Yeni Zellanda’da neredeyse yok olmuş durumda idi.

Kuzey Adasında ise daha çok görülmektedirler. Dev Weta ise şimdi Auckland’ın yaklaşık 50 mil kuzeydoğusunda, Little Barrier Adasında sınırlı olarak görülmektedir.

Şimdilerde ise çeşitli koruma grupları türlerinin sayılarını arttırmak için esaret altında ıslah çalışmaları yapmaktadır. 2013 yılında Auckland hayvanat bahçesinde yumurtadan çıkmıştır. Mayıs 2014 yılında 150 Dev Weta Tiritiri Matangi adasında doğaya salmışlardır.

 

Okunma 6125 defa

Ortam

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.