Gübre Böceği

Gübre Böceği Gübre Böceği Anka İlaçlama
Gübre böcekleri sayesinde sineklerden kurtuluyoruz. Onlar güçlü geri dönüşümcülerdir. Hayvan gübresi gömülürken, böcekler toprağı gevşetip besler ve uçan popülasyonları kontrol etmeye yardımcı olur. Ortalama evcil inek günde 10 - 12 gübre atıştırır ve iki hafta içinde 3.000 sinek üretebilir. Teksas'ın bir bölümünde, gübre böcekleri sığır gübresinin yaklaşık yüzde 80'ini gömüyor. Eğer yapmazlarsa, gübre sertleşecek, bitkiler ölecek ve otlaklar sineklerle dolu, kısır, kokulu bir manzara olacaktı, Avustralya'da yerli ormanlarda yaşayan gübre böcekleri otlaklarda sığırların bıraktığı ton gübrelemeyle yetinemedi ve bu da sinek nüfusunda muazzam bir artışa neden oldu. Açık alanlarda iyi işleyen Afrika gübresi böcekleri, büyüyen yığınlarına yardım etmek için Avustralya'ya getirildi ve bugün meralarda sinek popülasyonları kontrol altında tutuyorlar. Yaşam biçimlerini sorgulayabiliriz, ancak dünyamız, bu güçlü böcek olmadan çok daha kötü bir yer olacağı kesin.
 
Gübre böcekleri adından da anlaşılacağı diğer hayvanların gübresini eşsiz şekillerde kullanırlar. Bu ilginç böcekler, otoburlardan (örneğin, inek ve filler gibi) gübre yatakları veya kefaletler aramak için uçarlar. Gübre böcekleri donuk ve parlak siyahtan metalik yeşil ve kırmızıya kadar çeşitli renklerde olabilirler. Gübre böcekleri etkileyici "silahlar" içerir, bazıları başta veya kafasında erkeklerin kavga için kullandığı büyük, boynuz benzeri bir yapıya sahiptir. Sırt bacaklarında pislikler toplanmasına yardım eden darbeler var ve güçlü ön bacaklarını kavgada çok iyi kullanırlar. 
Gübre böcekleri Antarktika dışındaki tüm kıtalarda bulunur ve tarım arazileri, ormanlar, çayırlar, çayır ve çöl yaşam alanlarında yaşarlar. Birkaç tür etobur hayvanlarının gübresinde bayram yaparken, diğerleri bunun yerine mantarları, çürüyen yaprakları ve meyveleri yerler. Zamanlama, gübre böcekleri için her şeydir. Gübre eğer kuruyacak kadar uzun süre durduysa böcekler ihtiyaç duydukları besinleri ememezler. Güney Afrika'daki bir çalışma, gübre böceklerinin, daha fazla nem içeren gübre patlarının yağışlı mevsiminde daha fazla yumurta attığını buldu. Bilim adamları bu böceklerin yaşama şekillerine göre gruplandırdı: silindirler, tüneller ve sakinler. Silindirler bir topun içine bir miktar gübreler oluştururlar, topları silip gömerler. Yaptıkları toplar dişi tarafından yumurta bırakmak için kullanılır (bir yumurta topu denir) ya da yetişkinlerin yemek yemeleri için kullanırlar.
 
Gübre böcekleri çiftleşmeden önce gübre topunu gömmek için yumuşak bir yer bulur. Erkek daha sonra daha fazla ortak bulmak için ayrılır. Dişi bir veya iki tane yumurta bırakmaya devam eder ve her birinde tek bir yumurta bırakır. Daha sonra topu katlar ve topları salya, tükürük ve kendi dışkısı karışımı ile sızdırmaz hale getirir ve yeraltına koyar. Bazı gübreli böcek anneleri, iki ay süreyle top tutarak larvalarını temizler ve dışkılarını çıkarırlar. Ebeveynlerden birisi veya her ikisi de olgunlaşıncaya kadar larva ile birlikte kalır ve bu da dört aya kadar sürebilir. Böcek dünyasında bu ebeveyn bakım düzeyi alışılmadık düzeydedir. 
 
 
 
 
 
Okunma 11521 defa