Kelebek

Kelebek Kelebek Anka İlaçlama

Yetişkinler halinde büyümek için 4 aşamadan geçerler: yumurta, larva, pupa ve yetişkin. Her aşamada farklı bir hedef vardır, örneğin tırtıllar çok yemek yemeli ve yetişkinlerin çoğalması gerekiyor. Bir kelebeğin yaşam döngüsü kelebek türüne bağlı olarak, bir aydan bir yıla kadar bir süre alabilir. Bir kelebek ömüre çok küçük, yuvarlak, oval veya silindirik bir yumurta gibi başlar. Kelebek yumurtaları, özellikle de kuyruklu kelebek yumurtaları ile ilgili en havalı şey, yeterince yakınına bakarsanız, içinde büyüyen küçük tırtılları görebilirsiniz. Bazı kelebek yumurtaları yuvarlak olabilir, bazıları oval, bazıları nervürlü olabilirken bazıları diğer özelliklere sahip olabilir. Yumurta şekli, yumurta koyan kelebek türüne bağlıdır. Kelebekler yumurtaları genellikle bitkilerin yaprakları üzerine serilir, bu yüzden bu çok küçük yumurtaları aktif olarak arıyorsanız, biraz zaman ayırmanız ve bazılarını bulmak için epeyce yaprakları incelemeniz gerekir.

Kelebekler tırtıl halinde çok uzun süre kalmaz ve çoğunlukla bu aşamada yaptıkları tek şey yemektir. Tırtıl yeme işine doğdukları yaprağı yiyerek başlayacaktır. Bu gerçekten önemli çünkü anne kelebeği yumurtalarını tırtılın yiyebileceği yaprak türüne koyması gerekiyor. Her tırtıl tipi sadece belirli yaprak türlerinden hoşlanıyor. Küçük oldukları ve yeni bir bitkiye seyahat edemediği için, yumurtaların tırtılın yemeyi istediği yaprak türüne göre bırakılması önemlidir. Yemeğe başladıklarında anında büyümeye ve genişlemeye başlarlar. Dış iskeletleri hızla gerilmemekte ya da büyümemektedir, bu nedenle büyüdükçe birkaç kez tüy dökme ve büyüyen cildi tahrip etme görülür. Tırtıl pupa aşamasında tüm oluşumunu tamamladığında ve pupa içinde değiştiğinde, eğer şanslıysanız, yetişkin bir kelebek ortaya çıkacaktır. Kelebek, krizadan önce ilk ortaya çıktığında, her iki kanat yumuşak ve bedenine karşı katlanmış olacak. Bunun nedeni, kelebeğin tüm yeni kısımlarını pupa içine sığdırması gerektiğidir. 

Kelebek, pupadan çıktıktan sonra hiç dinlenmez, genellikle üç veya dört saatlik sürede, kelebek uçma becerisine hakim olur ve yeniden üremek üretmek için bir eş arar, Kelebek yaşam döngüsü, herkesin konuşabileceği harika bir hikayedir ve önünüzde olduğunu gözlemleme şansınız varsa çok keyif alacağınız bir deneyim olacaktır. Canlı kelebek kitleri, kendiniz için inanılmaz yaratıkların tüm yaşam döngüsü görmenizi ve çocuklarınızın bu güzel böcekler hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
Okunma 4469 defa