Yaprak Biti

Yaprak Biti Yaprak Biti Anka İlaçlama

Çoğu zaman onlarca emek verip üstüne titrediğimiz peysaj, bahçe hatta saksıdaki bitkilerimizi bir anda saran ve yavaş yavaş bitkinin kuruyup ölmesine sebep olan yaprak bitleri genellikle bitkilerin yapraklarının alt yüzeylerine yerleşerek yaprakların özsuyunu emer ve yaprakların susuz kalmasına sebep olurlar. Susuz kalan yapraklar kıvrılır, büzülür, sararır ve fotosentez yapamayacak hale gelir. Fotosentez yapamayan bitkilerde gelişip büyüyememektedir. Yaprak bitleri bitkilere mantar bulaştırarak hastalıklara sebep olabilirler. Rahatlıkla öteki bitkilerinize ve yapraklarına bulaşıp tüm emeklerinize zarar verebilirler.

Yaprak bitleri genellikle yaprakların alt kısımlarında bulunur. Yaprak biti ilaçlamasında bu kısımlar püskürtme yöntemi ile sıvı uygulamalar ile ilaçlanır, Erken müdahale  yaprak biti ilaçlaması yapraklarda larva oluşumunuda engeller. İlaçlama nın bitkilere akşamüstü yada sabahın erken saatlerinde yapılması ile daha doğru bir yol izlenmiş olunur. Yaprak bitlerinin doğal düşmanları uğur böcekleridir, yaprak bitleriyle beslenen hepimizin tanıdığı uğur böceklerini bitkilerinizin çevresinde görürseniz bu böceklere müdahale etmeyin. Uğur böcekleri az miktardaki yaprak bitini temizleyecektir. Yaprak bitlerinin bazı türleri beslendikleri yaprakların kuvvetlice kıvrılmasına, kırmızı lekelerin oluşmasına, meyvelerin şeklinin bozulmasına ve küçük kalmasına neden olurlar. 

Aşırı üreme yeteneklerinden dolayı, yaprak bitleri ağır hasarlara neden olabilmektedir. Bilinçsiz yapılan ilaçlama ve yaprak biti mücadelesi yüzünden kimyasal ilaçlara olan dirençleri artmaktadır. Seralarda yaprak biti populasyonu daima doğurgan dişilerden oluşmaktadır. Genç yaprak bitleri doğarlar ve derhal bitki özsuyu ile beslenmeye başlarlar. Çok çabuk gelişirler ve ergin olmadan önce dört kez deri değiştirirler. Sonbaharda meydana gelen dişiler, yumurtalarını tomurcukların dibine veya yakınına bırakır. Bunlar, ilkbaharda açılır. Yeni çıkan bireyler, tomurcukların üzerinde veya çiçeklerin içerisinde beslenirler ve doğurarak çoğalırlar. Nisan-mayıs aylarında kanatlı bireyler olan yaprak bitleri mayısta en yüksek bulaşmayı yaparlar. Yaprak biti ilaçlama ve mücadelesi konusundaki sorun ve sorumluluklarınızı üstlenmekte olan Anka Pest Control, ücretsiz keşif ve en uygun fiyatlar ile 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. 

Okunma 11158 defa