En İlginç Böcekler; Dev Katydidler

Dev uzun bacaklı katydids, Tettigoniidae ailesinin en büyüğüdür. Ailenin kendisi 6.400'den fazla türe sahiptir. Bazıları tarafından uzun boynuzlu çekirge olarak biliniyorlar, ancak cırcır fıstığı çekirgesine çok daha yakından ilgilidirler. Bu tür uzunluğu 15 cm (6 inç) kadar büyüyebilir.Bütün katydidler gibi dev katydidler uzun antenlerinin kendi vücut uzunluklarını aştığı bilinmektedir. Türlerin erkekleri kanatlarının arkasında birbirine sürtünerek ses çıkaran (stridülasyon olarak da bilinir) ses üreten organlara sahiptir.

Uzun bacakları olan dev katildidler korkunç bir hayalet gibi görünebilirler ancak gerçekte, çok nazik ve çok daha korkak yaratıklardır. Doğal yaşam alanları, dağ yamaçları, ormanları olan Malezya'dır. Kamuflaj için harika, yaprak benzeri kanatları vardır ancak bu kanatlar boyutlarına rağmen nadiren uçmayı tercih eder. Benzer şekilde, bacakları çok uzun olmasına rağmen çok iyi atlayamıyorlar.

Davranışlarını izlemek zordur ancak yiyecek bulmak ve arkadaş edinmek için uzun antenlerini kullandıkları bilinmektedir. Gündüzleri genellikle pasiftirler ve yapraklar ve çalılar üzerinde sabit olarak görülebilirler. Çoğunlukla bitki örtüsü yiyorlar, ancak bazıları küçük böcekler ve böcekler ile de beslenmektedir. Belirtildiği gibi erkekler ses üreten organlara sahiplerdir ve bu organlarını dişileri aramak için son derece yüksek bir ses üretmek için kullanılırlar. Var olan en yüksek böceklerden biri olduğuna inanılıyor.

Dişi katydidler yumurta bırakmak için kullandıkları uzun kılıç benzeri yumurta döşeme organı (ovipositor) ile donatılmıştır. Onların yumurtaları uzun ve dar olup, çürüyen ahşabı yavrulara yuva olacak şekilde kullanırlar. Bir diğer ilginç gerçek şu ki bu canlıların herhangi bir hayvana göre en büyük testislerine sahip olduklarına inanılıyor. Erkek testisleri vücut ağırlığının % 14'ünü oluşturabilir!

Çoğunlukla, ayrıntılar bugüne kadar çok belirsizdi; çünkü yaşam alanları çok yoğun ormanlar ile kaplı ve gizlidir. Bu büyük yeşil böcekleri izlemek için derin Malezya ormanına gidecek genç bilim adamlarına ihtiyaç vardır.

 

Kaydet

Okunma 9754 defa