Tahtakurusu Nedir? Tahtakurusu ilaçlaması

Tahtakurusu Tahtakurusu Anka İlaçlama

Tahtakurusu Nedir?

Erişkin tahta kuruları ortalama 5 mm boyunda olup, oval şekilli ve basık bir gövdeye sahiptir. Uzun ömürlü kanla beslenen, kaşıntılı tüylere neden olan ve genellikle insan konukçularını tahriş eden bir haşere olmuştur.Tarım Bakanlığı tahtakurularını bir halk sağlığı zararlısı olarak görüyor. Bununla birlikte, çoğu halk sağlığı zararlısının aksine, tahtakurularının hastalıkları bulaştırdığı veya yaydığı bilinmiyor. Yatak böceklerini yok etmek zor olabilir ama imkansız değildir. Eşyalarınızı uzmanlar görmeden atmayın çünkü çoğu kez tedavi edilebilir ve kurtarılabilir. Eşyaları atmak pahalıdır, tahtakurularını diğer insanların evlerine yayabilir ve daha fazla strese neden olabilir. Dağınık bir ev, yatak böceklerinin saklanması için daha fazla yer sağlar ve bulmayı ve tedavi etmeyi zorlaştırır. Yatağınızda tahtakurusu varsa yatağınızda özel tahtakurusu örtüleri (örtüler) ve bazalar kullanmak, siz uyurken tahtakurularının boyutuna ulaşmasını zorlaştırır. Kaplamaları bir yıl boyunca açık bırakın. Tahtakuruları için test edilmiş ve yırtılmadan tüm yıl dayanacak kadar güçlü bir ürün alınmasından emin olun. Çarşaflarınızı battaniyelerinizi yatak örtülerinizi ve yere değen tüm kıyafetlerinizi düzenli olarak yıkayın ısıyla kurutun.

Tahtakurusu nedir?

*Tahta kuruları, beslenmeden önce (yaklaşık olarak küçük bir elma çekirdeğinin boyutu ve şekli) kırmızımsı kahverengi renkli ve yaklaşık 1/4 inç uzunluğunda olan küçük, düz kanatsız böceklerdir.

*Gün boyunca yataklarda (döşeme dikişleri, bazalar, karyolalar, başlıklar) ve duvarların, yerlerin ve mobilyaların çatlak ve çatlaklarında saklanırlar. Geceleri çıkıyorlar.

*Uçmazlar veya zıplamazlar, ancak hızla sürünebilirler.

Tahtakurusu evime nasıl geldi?

*Diğer istila edilmiş alanlardan veya kullanılmış mobilyalardan gelebilirler. Yumuşak veya döşemeli yüzeylere yerleştirilmiş valizlerde, çantalarda, sırt çantalarında veya diğer eşyalarda taşımış olabilirsiniz.

*Apartman kompleksleri ve oteller gibi çok üniteli binalarda odalar arasında seyahat edebilirler.

*En çok duyulan ise ikinci el mobilya koltuk alımı.

 Tahtakurusu sorunu olup olmadığını nasıl anlarım?

*Tahtakurularının kendilerini, dökülen derilerini veya dışkılarını yatak odasındaki yatak dikişlerinde ve diğer eşyalarda görebilirsiniz.

*Çarşaflarda kan lekeleri de olabilir.

Tahtakurusu istilası genellikle insanların uyuduğu alanların çevresinde veya yakınında meydana gelir. Bu alanlar arasında apartmanlar, barınaklar, pansiyonlar, oteller, yolcu gemileri, otobüsler, trenler ve yurt odaları bulunur. Gün boyunca şilte ek yerleri, bazalar, karyolalar, yatak başlıkları, şifonyer masaları, iç çatlaklar veya yarıklar, duvar kağıdının arkası veya yatağın etrafındaki diğer dağınıklık veya nesneler gibi yerlerde saklanırlar.

Tahta kurusu veya istila belirtileri bulmadığınız sürece tahtakurusu tarafından ısırılıp ısırılmadığınızı söylemek zordur. Tahtakuruları ısırdıklarında, bir kişinin ısırıldığını anlamasını engelleyen bir anestetik ve antikoagülan enjekte ederler. Çoğu insan, ilk ısırıktan bir ila birkaç gün sonra herhangi bir yerde ısırık izleri görünene kadar ısırıldıklarının farkına varmaz. Isırık izleri sivrisinek veya pire benzer - kaşıntılı ve tahriş edici olabilecek hafif şiş ve kırmızı bir alan. Isırık izleri rastgele olabilir veya düz bir çizgide görünebilir. Tahta kurusu ısırıklarının diğer semptomları arasında uykusuzluk, kaygı ve ısırıkların aşırı derecede kaşınmasından kaynaklanan cilt problemleri yer alır.

Tahtakurusu ısırıkları herkesi farklı şekilde etkilediğinden, bazı insanlar tepki göstermeyebilir ve ısırık izleri veya ısırılmanın diğer görünür belirtilerini geliştirmeyebilir. Diğer insanlar tahtakurularına alerjisi olabilir ve ısırıklara olumsuz tepki verebilir. Bu alerjik semptomlar, genişlemiş ısırık izlerini, ısırık yerinde ağrılı şişlikleri ve nadiren anafilaksiyi içerebilir. Yaşam alanlarınızda karşılaşma durumunda böcek ilaçlama, haşere ilaçlama firmalarından mutlaka profesyonel yardım almayı unutmayın. www.ankailaclama.com sitemizden iletişime geçip bu zararlılarla mücadelede en hızlı çözümü bulabilirsiniz.Okunma 159 defa