TEL : 0 232 256 26 52

Çam Ağaçlarının Yakınında Piknik Yapanlar: Kaşınma Sebebiniz!

Çam tırtılı Çam tırtılı Anka İlaçlama

Çok masum gözüksede asla elinize almamanız gereken bir böcek türü olan çam tırtılı ile her yerde karşılaşabilirsiniz. Tüyleri insanlarda ve diğer memelilerde zararlı reaksiyonlara neden olur. çam tırtılları deriyi oldukça rahatsız eder, Tırtıl tüyleri ile temas şiddetli kızarıklıklar ve göz tahrişine neden olabilir. Bazı bireyler tırtılın kıllarına alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Evre larvaları, tehdit edildiğinde veya vurgulandığında tüyleri atabilir; Zıvanalar şeklinde olan tüyler, daha sonra bir ürikasyon proteini ile maruz kalan cildin tüm alanlarına nüfuz eder ve tahriş eder. Sonradan tüylere maruz kaldıklarında duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Çam ormanlarında çadır benzeri yuvalar üzerinde kıvrımlı olan ve burun-kuyruk kolonlarındaki ormanda ilerleyen, ciddi tahriş edici kıllarıyla korunan tırtıllarının hareketi bakımından dikkate değerdir. Yalnızca bir yıl yaşasa da, yüksek rakımlı yerlerde iki yıldan fazla dayanabilir. Yetişkin güveleri yumurtalarını çam ağacının tepelerine yakın koyarlar. Kuluçkadan çıktıktan sonra larva, beş gelişme aşaması boyunca ilerledikçe çam iğnelerini yer. Nisan ayının başlarında yuvalarını terk eder.sıcak bir baharla yetişkinlerin sayısı çoktur. 

Oldukça sosyal bir böcektir. Yaşam döngüsü boyunca bir çam progrüreri birkaç sığınak yapacaktır. Bunlardan ilki çürük ve geçicidir, ancak üçüncü instar'da daimi bir yuva kurarlar. Kalıcı yuvası kurulduktan sonra, tırtıl yuvanın yakınında kalıp kalıcı hale gelir. Çam tırtılı, güney Avrupa'nın yaprak dökmesinin çoğundan sorumludur. Çamlar tırtıl için hassas olsalar da, diğer ağaçlar da savunmasızdır. Tırtıllar, büyük miktarlarda mevcut olursa ağaçlara tamamen zarar verebilir.

Yumurtalar 4 cm ila 5 cm arasında değişen silindirik gövdelerde döşenir. Yumurtalar dişi ve çam fıstığını taklit eden terazilerle kaplıdır. Larva, büyük keselerdedir, genellikle çam ağaçlarında, ancak zaman zaman sedir ya da karaçamda yaşarlar. Tek bir ağaçta genellikle birkaç kese vardır. Güvenin pupal safhası beyaz ipek kozada toprağın altında bulunur. Pupa yaklaşık 20 mm ölçülür ve soluk kahverengimsi-sarı bir renktir ve bu renk koyu kırmızımsı kahverengiye dönüşür. 

Okunma 8147 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.