TEL : 0 232 256 26 52

Dünyanın En Büyük Yılanlarından Yeşil Anaconda

Anaconda Anaconda Anka İlaçlama

Yeşil anaconda, dünyanın en ağır ve dünyanın en uzun yılanlarından biridir. Renk deseni, vücudun uzunluğu boyunca siyah lekelerle kaplı zeytin yeşili fonundan oluşur. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, bu tür belki de yaşayan herhangi bir hayvanın en aşırı boyut abartmalarına maruz kalmıştır. Aynı zamanda, olası en yüksek veya makul boyutu iddia etmek zordur, çünkü anacondalar hayatları boyunca büyümeye devam ettiği bilinmektedir. Özellikle eski raporlar, insanlardan daha az baskı uygulandığında daha uzun yaşıyor ve bu nedenle daha büyük boyutlara ulaşan bireyleri içerebilir.

Eunectes murinus, Endonezya'nın doğusundaki Güney Amerika'da Kolombiya, Venezuela, Guianas, Ekvador, Peru, Bolivya, Brezilya, Trinidad Adası ve kuzeyde Paraguay'ın güneyindeki ülkelerde bulunur. Anaconda, özellikle Amazon ve Orinoco havzalarının tropik yağmur ormanlarında, bataklıklarda yavaş ilerlerler. Kara üzerinde hantaldır, ancak suda sade ve incedirler. Gözleri ve burun açıklıkları başlarının üstünde, neredeyse tamamen su altındayken av için beklerler. 

Ömrünün çoğunu su içinde veya çevresinde geçirirler. Suda yüksek hızlarına erişme potansiyeline sahip olsalar da, büyüklükleri nedeniyle karada gezinirken oldukça yavaş ve halsiz görünüyorlar. Yüzün üstündeki burunlarıyla su yüzeyinin altında yüzme eğilimindedirler. Yırtıcılar geçerken veya içmeyi bıraktığında, anaconda yiyip yutmadan vurur ve vücudu etrafında sarar. Özellikle büyük anakondalar tapir, geyik, capybaras, caimans ve hatta jaguarlar gibi büyük avları tüketir, ancak bu kadar büyük yemekler düzenli olarak tüketilmemektedir. Yeşil anaconda'nın gözleri ve burnu, başın üstünde bulunur ve yılanın nefes almasını ve av için izlemesini sağlarken, vücudun büyük bir kısmı su altındadır. Birçok yerel hikaye ve efsane, anaconda'yı bir insan yiyicisi olarak rapor eder, ancak çok az kanıt böyle bir faaliyeti desteklemektedir. Avlarını ezmek için darbeyi kullanıyorlar. Yeşil anacondalar arasında yamyamlık da bilinir; en çok kaydedilen vakalar, erkek tüketen daha büyük bir dişiyi kapsar. Bunun kesin nedeni anlaşılamasa da bilim insanları, türdeki çarpıcı cinsel dimorfizm ve bir dişi anaconda'nın gebeliğin uzun süre devam etmesi için yetiştirildikten sonra ek yiyecek tüketimi gerektirebileceği ihtimalini de içeriyor. Yakındaki erkek yılanlar, fırsatçı dişiye hazır besin kaynağı oluyor.

Eşleştirme sonrasında yaklaşık altı ila yedi aylık bir gebelik dönemi izlenir. Yenidoğanlar yaklaşık 70-80 cm uzunluğundadır ve ebeveynlik hizmetleri yoktur. Küçük boylarından dolayı çoğu kez diğer hayvanlara avlanırlar. Hayatta kalırlarsa, ilk birkaç yıl içinde cinsel olgunluğa erişene kadar hızla büyürler ve bundan sonra büyüme hızı yavaşlar. 

Okunma 3423 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.