Efsanelerin Böceği, Yusufçuk
TEL : 0 232 256 26 52

Efsanelerin Böceği, Yusufçuk

Yusufçuk (Dragonfly) Böceği Yusufçuk (Dragonfly) Böceği Anka İlaçlama

Yusufçuklar, birçok millet için özel bir hayranlık uyandıran bir çok kültürün folklorün de yer alan efsanevi bir böcektir.

Kültürlere göre Yuşufçuk Böceğinin efsanelerinden bazılarını sıralarsak,

Amerikan yerlileri için yusufçuk böceği rüya taşıyıcıları olarak görülürlerdi. Eğer size bir yusufçuk böceği görünürse bir dilekte bulunursanız, bu gerçekleşecektir.

Yine Kuzey Amerika’da yusufçuk böceklerinin yılandan korkmaması hatta onların başı üstüne konması, onların yılanlara büyü yapan böcekler olduğu efsanesini yaymıştır.

Meksika’da yusufçuklar kurnazlığı, güçlü olmayı ve cesareti sembolize ederler.

Yine mısır püsküllerinde gözüktüğünde bunun yazın gelişini haber verdiğine inanırlar.

Bunun ile birlikte insanlar Avrupa kültüründe yusufçuk için peki iyi düşüncelere sahip değildirler. Etrafta yusufçuğun görülmesi zarar ve trajedinin yaklaşmakta olduğunun işareti sayılır.

Romanya kültüründe (Dragon) kelimesi ejderha, şeytan olarak nitelendiğinden yusufçuklar için ejder-sinek benzetmesi yapılmaktadır. Etrafta olmasının insanlar için kötü etkileri olduğuna inanılır.

Suda ve çevresinde yaşadığından dolayı yusufçuk için "su perisi" ve "su ruhu" gibi isimleri de kullanılmaktadır. Birçok Avrupalı efsaneye göre, bir atın yusufçuğa dönüştüğü anlatıldığından, "altın at" ve "küçük at" gibi atlarla ilgili isimler atanır.

Ancak yusufçuğun en güçlü efsanelere sahip olduğu ülke Japonya'dır. Yusufçuk, "yenilmez böcek" olarak bu ülkenin amblemi iken, Japonya'nın en eski isimlerinden biri Dragonfly (yusufçuk) Adası'ydı. 17. yüzyılda Japon savaşçıları, kendilerine güç ve koruma getirdiğine inandıkları için yusufçuk motifleriyle maskelerini süslerlerdi.

Japonlar, yusufçukların bir servet getirdiğine inanırlar. Folklorlarının çoğunda, yusufçuk tarafından verilen armağanlar vardır.

Kırmızı yusufçuklar, Japonya'nın sonbahar aylarında bol miktarda bulunur. En nadir bazı yusufçuklarda orada bulunurlar.

Budistler için Ruhaniyet Ataları olarak bilinen bir tarihte çok sayıda yusufçuk çevrede görünür ve yusufçuklar, ataların ruhlarının geri döndüğü kanatlı yerler olarak düşünülür. Ağustos ayındaki bu tarih, budistlerin en kutsal günü olarak kabul edilir.

Dünyanın genelinde ise yusufçukların ebedi dünyadan mesaj getiren canlılar olduğuna inanılan genel bir inanış vardır.

Bunun başlangıç kaynağı ise yusufçukların dinozorlardan dahi eski bir geçmişe sahip olmasıdır. Böceklerin en yaşlısı olarak ta ayrı bir saygı görmektedirler. Parlak kanatlarında diğer böceklerde olmayan bir sihir taşıdığına inanılır. Yusufçuklar, bize her göründüğünde ebedi dünyadan bir mesaj getirdiğine inanmaktayız.

Yusufçuklar halen bizim için ebedi dünyadan mesajlar almaya devam ediyor. İnsanlığın duygusal yaralarını iyileştirmesi ve kalpten yaşamaya dönmesi için bize mesajlar getiriyorlar.

Yusufçuk efsanesi insanlar inanmaya devam ettikçe yaşama devam edecek

Okunma 69785 defa

Ortam

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69