En Zehirli Böcek, Kadife Karınca
TEL : 0 232 256 26 52

En Zehirli Böcek, Kadife Karınca

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında avluda açık alanlarda kimi zaman görülen sıradışı böcek, kadife karıncadır. Kadife karıncalar büyük tüylü karıncalar gibi görünürler, ancak aslında eşekarısıdır. Çimler veya çayırlarda, bazen binalarda görülebilirler. Adından da anlaşılacağı gibi yüzeyi yoğun kısa kıllar ile kaplıdır.

Erkeklerin iki çift şeffaf siyah kanadı var. Dişiler kanatsızdır ve çoğunlukla karıncalarla karıştırılırlar. Kadife karıncalar parlak renklidir. Bunlar sarı ve kahverengi, kırmızı ve siyah renk tonlarıdır. Kadife karıncalar agresif değildir ve karşılaşıldığında kaçmayı deneyecektir, ancak dişiler ele alındığında çok acılı bir zehir ile karşılık verirler. Dişiler, karın ucunda saklanmış uzun dikiş makinesi iğnesi gibi organ ile zehrini aktarırılar. Kadife karıncaların birçoğu rahatsız olduğunda gıcırtılı bir ses çıkarır.

Yetişkin kadife karıncalar nektar ve su ile beslenir. Bu böcek parazittir. Olgunlaşmamış aşamalarda arıların dış parazitleridir ve yuva olarak onları kullanırlar. Birkaç tür bazı sinek ve böceklerin parazitleridir.

Sonuç olarak, tanımlanabilir yuva bulunmamaktadır. Kadife karıncalar, otlarının ve tarlaların, avları bulunması muhtemel olan kumlu toprakları tercih ederler. Onlar için etkili bir kontrol tedbiri yoktur. Bir bölgede özellikle bol miktarda bulunurlarsa, uzun vadede bir çimen örtüsü ile bölgeyi kaplamak iş yarayabilir. Kadife karıncalar nadirdir ve herhangi bir hasara neden olmazlar hiçbir kimyasal kontrolde önerilmez.

Tanımlamak için yaygın olarak kadife karıncalara "inek katili" denir. Aslında inek katili kadife karınca, Amerika’ daki kadife karıncaların en büyüğüdür, neredeyse bir inç uzunluğundadır. İsimini bir ineği öldürebildiğine inanılması ile kazanmıştır. Zehrini o kadar güçlüdür ki bir ineğin acı içinde öldüğü söylenir.

Dişiler çoğunlukla kırmızı ve siyahtır. Erkek yarı kırmızı, yarım siyah karanlık kanatlıdır. Dişiler arı yuvalarını araştırıp onların kovanlarına yumurta bırakırlar. Toprağı kazarak bu yuvalara ulaşırlar. Arılar bu yavruları da besler. Bu arsız böcekler ise sonunda arıları öldürerek yuvayı terk ederler. Aşağıda zehir miktarlarına göre rekortmen kadife karıncayı görebilirsiniz.

Fare deneyleri sonrasında zehir miktarları
Cins Tür Bilinen Ad LD50 (mg/kg)
Apidae Apis mellifera Bal Arısı 2.8
Mutillidae Dasymutilla klugii Kadife Karınca 71
Vespidae Polistes canadensis Kağıt Eşekarısı 2.4
Vespidae Vespula squamosa Eşekarısı 3.5
Formicidae Pogonomyrmex spp.* Karınca 0.66
Formicidae P. maricopa Karınca 0.12
Okunma 13002 defa

Ortam

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69