TEL : 0 232 256 26 52

Korkusuz Yangın Böceği

Ormanda çıkacak bir yangında tüm hayvanlar kaçarken,siyah yangın böceği (Melanophila acuminata) ormana doğru gider. Bu böceklerin yumurtalarını bırakmaları için en uygun bir yer yeni yanan ağaçlardır. Ayrıca bu böcek için tehdit oluşturan hayvanlar yangın sırasında ormandan kaçarlar. Yangın böceği de böylece ormanda güvenle yiyecek bulabilir, çiftleşebilir ve yumurtalarını bırakabilir. Araştırmalar bu böceklerin bir orman yangınına ulaşmak için kilometrelerce seyahat edebileceklerini göstermektedir. 

Siyah yangın böceğinin ateşe doğru gitmesini sağlayan, orta bacaklarının yan tarafında çukurcuk (pit) denen organlar bulunur; bu organlar orman yangınından çıkan kızılötesi ışınları algılayabilir. Yayılan ışınlar çukurcuk organlarında ısı meydana getirir, Yangın böceklerinin ateşi bulmasına yardım eden başka alıcıları da vardır. Bu böceklerinin antenleri, yangının sonucunda yanan ağaçlardan havaya karışan bazı kimyasal partikülleri algılar. Bazı araştırmacılara göre bu böcekler “duman dedektörü” olarak kullandıkları antenleri sayesinde 800 metreden daha uzakta için için yanan tek bir ağacı bile bulabilir. Böcek, tüm bu özellikleri sayesinde bir orman yangınını yaklaşık 80 kilometre uzaktan algılayabilir.Bu kadarı ile yetinmeyen yangın böceği (Melanophila acuminata) ağaçların çatırdamasını da duyabilir ve olağanüstü hassas sensörlerini kullanarak yanıcı maddeleri fark edebilir.

Araştırmacılar, kara yangın böceğinin yumurtalarını bırakabileceği uygun yeri bulmak için kullandığı yöntemleri taklit ederek orman yangınları için erken uyarı sistemi oluşturacak cihazlar ve robotlar geliştirmeyi planlıyor.Bu canlının özelliklerini daha dikkatli incelediğimizde alevlere programlı algılayıcılar, koku ve duman dedektörleri, yangından etkilenmeyen bir dış kasa gibi birbirini destekleyen ve programlı çalışan birçok sistemin var olduğunu görürüz.Yaz aylarıyla birlikte artan yangınları ve yanan canlara karşı önlem almak isteyen izmir ekonomi üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencisi Dilara Kartalkaya, bu böcek ten ilham aldı, itfaiye ekipleri için yeni bir destek sistemi oluşturdu. 

Sistemin itfaiyenin yükünü ve yanlış alarmlarda meşguliyeti azaltmak amacıyla da kullanılacağını belirten Kartalkaya, yangın haberinin alınmasıyla drone kulesine sinyal gönderileceğini, hava araçlarının tek tek hareket ederek olayın ve trafiğin durumunu itfaiyeye sinyaller aracılığıyla ileteceğini ifade etti. Yangın durumunda hava araçlarının binayı tarayarak termal kamerayla içeride canlıları tespit edeceğini de aktaran Kartalkaya, aracın hazinesindeki suyu itfaiye gelinceye dek kullandığını ve böylece ilk yardımın gerçekleşeceğini söyledi.

Okunma 4434 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.