Uyuz Böceği ( Deri Böceği )
TEL : 0 232 256 26 52

Uyuz Böceği ( Deri Böceği )

Uyuz Böceği ( Deri Böceği ) Uyuz Böceği ( Deri Böceği ) Anka Böcek İlaçlama

Uyuz Nedir?

Uyuz(Scabies); parazit akarlarının vücuda deri altından girmesiyle acı veren bir kaşıntıdır. Derinin altında tüneller açarak ilerleyen bir böcek türü bu kaşıntıya sebep olur. Derinin altında 2-3 cm. uzunluğundaki tünellere yerleşen ve bu tünellerden ilerleyerek üreyen uyuz böceği(Sarcoptes scabiei) ciltte kabarma ve yaralar meydana gelmesine sebep olabilir.

Uyuz Böceği

Uyuz böceği(Sarcoptes scabiei); 0.3-0.5 mm. büyüklüğündedir. Bir çeşit parazit olarak isimlendirilir. Akar, mayt ve mite organizmalarının familya üyesi sayılabilir. Boyutundan dolayı çıplak gözle görülmesi pek mümkün olmayan bu zararlı tür, ortalama olarak 4-8 hafta aralığında yaşar. Yassı ve oval bir fiziki yapıya sahip olan bu böceğin derisi kitin olarak adlandırılan bir madde ile örtülüdür. Girdiği derinin altında yaşadığı süre boyunca da bulunduğu alana her gün yumurtasını ve dışkısını bırakır. Derinin altında öyle yoğun bir aktivite yaşanmasından dolayı da, bir süre sonra deride reaksiyon oluşmaya başlar. İnsan vücudu dışında ortalama 1-2 gün yaşayabilen uyuz böceği, bu sürede yatak çarşafları ya da nevresimlerde barınabilirler. Bu yüzden de topluluk halinde yaşanan alanlarda daha sık görülürler.

Uyuz Böceği Zararları Nelerdir?

İnsandan insana uzun süren deri temasıyla geçen bu zararlı böceğin en kolay bulaştığı alanlar; oyun alanları, yaşlı bakım evleri, aynı yatakta uyuma ve cinsel temas yoluyla olur. Her ne kadar sağlığı tehdit etmeyen bir hastalık türü olsa da, kimsenin hoşuna gitmeyecek vücuttaki kabarmalara, acılı kaşıntılara neden olabilen bir böcek türüdür. Uzun süreli temasla ilgili verilebilecek minimum süre 5 dakika olarak düşünülebilir. Ancak kısa süren tokalaşma ya da sarılma bulaşmasını sağlamayacaktır. Hayvanlardan insanlara nadiren geçebilen bu türden böcekler ise, insan vücudunda çabuk ölürler. Derideki tahriş etkileri ise kısa sürede geçer. Giysiler ve eşyalar aracılığıyla bulaşması da oldukça nadir görülen bir durumdur.
Yanma ve kaşıntıyla başlayan hastalığın belirtileri öncelikli olarak parmak aralarında, el ve ayak bileklerinde, omuzlarda, dirseklerde, meme uçlarında ve de genital bölgede görülür. Belirtilen tüm bölgeler hassas alanlar oldukları için ilk belirtiler bu alanlarda ortaya çıkabilmektedir. Gözle görülmesi zor olan ince ve koyu renkli olan koyu renkli düzensiz halde çizgiler görülebilir. Böceğin deri altında ilerlemesinden dolayı oluşan kanallardır bu çizgiler. Ayrıca kızarmalar ve kabarmalar sivilce şekline dönüşebilir. Böyle durumlarla birlikte kaşınma da yoğunlaşabileceğinden dolayı, kaşımaktan dolayı deri hasar görerek iltihaplı bir yaraya dönüşebilir. Böceklerin her gün yumurta bırakmasından dolayı deri altında sayılarının çoğalması ve geniş alana yayılmasıyla vücutta döküntülerin de meydana gelmesi söz konusudur.

Uyuz Böceği ile Mücadele

Eğer ki hastalığın belirtileri fark edilirse derinin zarar görmemesi ve böceğin sayısının çoğalmaması için en kısa sürede bir dermatoloğa gidilmesi gerekir. Çünkü vücutta yaşamlarını sürdürebilen bu böcekler, ancak krem ve losyon kullanılarak vücuttan uzaklaştırılabilir. Bunun için de doktorun reçete ettiği ilaçların, tarif edildiği şekilde kullanılması gerekir. Hastalığın başladığı dönemde kullanılan çarşaf, yatak örtüsü, yorgan, havlu ve giyilen kıyafetler yıkanarak yüksek ısıda ütülenmelidir. Elektrik süpürgesi kullanıldıysa torbasının değiştirilerek, eski torbanın güvenli bir şekilde çöpe atılması gerekir.
Okunma 29972 defa

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere, Fare, Yılan Mücadelesi ve Çevre Sağlığı Hizmetleri İzmir kökenli, biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadroya sahip, sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığına zararlı olmayan ürünler kullanan yetkin ilaçlama firmasıdır. Resmi facebook sayfamız olan Anka Böcek İlaçlama sayfamızdan da güncel kampanyaları, ilginç haberler ve böceklerin ilginç dünyalarını "Sayfamızı Beğenerek" takip edebilirsiniz. Böcek ve diğer zararlılar ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruları sormak ve yardım istemek için web sayfamız olan www.ankailaclama.com üzerinden e-mail yoluyula ulaşabileceğiniz gibi veya haşere ilaçlamanın özel telefonu olan ALO ANKA (0 232 256 26 52- ALO ANKA) yı tuşlamanız yeterli olacaktır.

İzmir Anka Böcek İlaçlama, Haşere İlaçlama, Pest Kontrol, Fare ve Yılan Mücadele Firması

Bu site içerisinde yer alan insan sağlığına etki edebilecek böcek ilaçlama, haşere kontrolüne dair bilgi ve uygulamalar, Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firmasının, konusunda sertifika ve yasal yetki sahibi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama ve haşere kontrolüne dair tüm bu uygulama bilgileri, site kullanıcıları tarafından bilgilendirme ve uzmana danışma tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Profesyonel ve sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu uygulamaları eyleme dönüştürmeleri halinde oluşabilecek maddi ve manevi zararların farkında olmaları gerekmektedir. Bu tür yanlış anlaşılıp uygulanan eylemlerden dolayı Anka Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Firması suçlanamaz, yasal yaptırım uygulanamaz.

Telefon

Telefon
0 232 256 ANKA
Telefon
0 232 256 26 52
GSM
0 543 415 01 69